Co to jsou exiloví autoři?

Prosím potřebuji přesnou definici.Dík

Nejlepší odpověď
annas

Exiloví autoři jsou ti spisovatelé, kteří z politických důvodů opustili republiku. Buď emigrovali nebo se nemohli vrátit zpět z návštěvy ciziny (např. P. Kohout). Do exilu odcházeli mnozí po únoru 1948 (např. Egon Hostovský). K rozsáhlejší emigraci došlo po okupaci v r. 1968.
Svá díla vydávali tito autoři v různých nakladatelstvích v cizině, např. v Torontu, Kolíně nad Rýnem, v Mnichově atd.
Patří k nim např.: Škvorecký a jeho žena Zdena Salivarová, Pavel Kohout, Ota Filip, Jiří Grůša, Milan Kundera.
U nás existovala ještě tzv. samizdatová literatura. Vydavatelé samizdatu (sám vydal) často spolupracovali s exilovými vydavateli tak, že po prvním samizdatovém vydání bylo dílo vydáno a vytisknuto profesionálně v zahraničí a za železnou oponu pašováno. Důležitá byla Expedice manželů Havlových a Petlice Ludvíka Vaculika. Mluvíme o tzv. tzv. vnitřní emigraci (Ludvík Vaculík, Ivan Klíma, Egon Bondy, Jiří Gruša). Autoři nemohli jinak publikovat.

Další odpovědi
ten který je

Jsou to např.spisovatelé kteří emigrovali před perzekucí do zahraničí,kde vytvořili nějaké literární dílo.

Miroslavst

Jsou to čeští autoři, píšící ze zahraničí, kteří tam jsou proto, že emigrovali.