Avatar uživatele
Registrovaný

Co to je zplynování dřeva

Kotle na dřevoplyn. Jak to spaluje, vyrábí se plyn či co? Opačný způsob hoření.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Pyrolýza dřeva
Zplyňování dřeva je staronovou technologií, která vylepšuje účinnost tepelné techniky. Spalováním rozumíme prudké okysličování hmoty (oxidace), při kterém se uvolňuje teplo. Činnost pyrolitického kole můžeme rozdělit do tří procesů - ohřev a vysoušení dřevní hmoty v násypce, dochází k uvolňování vodních par uvolňování plynných složek, a jejich spalování
spalování pevné složky (dřevěného uhlí).

Každá z těchto fází vyžaduje jiné podmínky, ale jedinou možností regulace u klasických zařízení je uzavírání přívodu vzduchu. Dochází k tomu, že pro některý proces je vzduchu příliš, pro některý málo, pro jeden je teplota dostačující, pro druhý ne. Výsledkem nedokonalého spalování je, že mnoho hořlavých složek bez užitku odlétá komínem a nebo reagují za tvorby dehtu s ostatními produkty hoření.

Dřevní plyn
Za určitých podmínek (teplota, přístup vzduchu) dochází k rozkladu dřeva na plynné, kapalné a tuhé složky. Plynnou složkou je v našem případě dřevoplyn, tuhou pak dřevěné uhlí, ve své podstatě čistý uhlík. Dřevní plyn vzniká zahříváním dřeva, ale s minimálním přístupu kyslíku, takže je pouze vyvíjen, ne spalován.

Jak víme, výhřevnost látky určujeme podle chemického složení a obsahu hořlavých látek. Dřevní plyn obsahuje 20% vodíku, 20% hořlavého oxidu uhelnatého, 0-10% metanu a 50-60% nehořlavého dusíku. Díky vysokému obsahu inertního dusíku je výhřevnost dřevoplynu na úrovni 3,5-8,9 MJ/m3.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4244
Zlatý Kepler 1980
Zlatý Drap 1711
Zlatý quentos 1583
Zlatý mosoj 1521
Zlatý led 943
Zlatý marci1 935
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý ivzez 661

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.