Avatar uživatele
anonym

Co to je savování?

Měla by to být snad nějaká technika.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4419 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lencis

Jen doplním praktické rady ;-)

1) používejte zředěný roztok nebo už staší "vyčichlé" samo. I když se efekt neobjeví hned, vybělí se během pár minut. Silný roztok může poškodit strukturu tkaniny.

2) Technik je hned několik.

- Nejednoduší a přitom velmi efektní je, když vezmete jednobarevné tmavší triko (nebo cokoliv jiného, ale nesmí to být umělý materiál!, na tom to nefunguje), normálně ho nepravidelně zmuchláte do malé kuličky a celý povrch promáčíte houbičkou namočenou v roztoku - pozor používejte igelitové rukavice. Po té můžete triko rozložit a pokud se vám po chvíli bude zdát málo strakaté, klidně postup opakujte. Nechtě pořádně proschnout, nejlépe venku ;-)

- roztok si můžete taky dát do rozprašovače a po té si rozložit tmavší látku (pozor pokud je dvojitá, musíte dovnitř dát igelit aby se vám neprosavovalo i na druhou stranu!) , na látku si po té můžete dát šablonu nějakého obrázku, nápis, nebo třeba i kamínky a pod... něco co má výrazný obrys a po té opatrně přestříkáme savem.

- Pokud vytvoříme obrácenou šablonu, tedy jakovnitřní obrázek je lepší jakoby ho vybarvit štětečkem, rozstřík by mohl být široký...

No zkátka zkoušejte... existuje i mnoho stránek a knih na toto téma. Většinou hledejte pod pojmem batika ;-)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
standa

Ano je to technika zdobení textilu pomocí Sava *). Tato technika využívá schopnosti Sava vybělit barvu z textilu nebo ji výrazně zesvětlit, a tak vytvořit v místech, kam ji naneseme, určitý motiv a obrázek.

*)
Savo je drogistický přípravek, používaný např. na odstraňování skvrn z textilu nebo na dezinfekci a likvidaci plísní.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek