co to je Polycythemie ?

měla by to být nějaká nemoc, kterou lze zjistit při tzv. Schillingově testu s podáním cyanokobalami­nu (B12).

Odpovědi
Mandarinka

Polyglobulie (polycythaemia)

Zmnožení červených krvinek (erytrocytů) v krvi. Důsledek některých plicních a srdečních onemocnění spojených s nedostatkem kyslíku v těle – hypoxémií a zvýšenou tvorbou erytropoetinu (sekundární p.), nebo samostatné krevní onemocnění (primární p., srov. polycythaemia). P. zhoršuje průtok krve drobnými cévami (viz reologie) a projevuje se častějším namodralým zbarvením kůže a sliznic (cyanózou). Opak: Anémie

Zdroj: http://www.ce­lostnimedicina­.cz/polyglobu­lie.htm