Co to je diakritika?

Vim, že to je asi blbá otázka, ale čet sem, že mam pojmenovávat soubory bez diakritiy a já nevim co to je :(

Nejlepší odpověď
Rosťa

Diakritická znaménka zavedl Jan Hus a jsou to háčky a čárky. Jediným evropským jazykem, který diakritiku nemá, je angličtina. Takze co se tyce Vasich souboru, tak místo „žába“, napiste zaba. ;)

Další odpovědi
blesk26

Diakritická znaménka jsou ty, které se nacházejí v blízkosti písmen a mění jeho význam nebo výslovnost. V češtině používáme akorát znaménka nad písmeny, a to čárku, háček a kroužek. Třeba tečka nad „i“ se stala nedílnou součástí tohoto písmene, tak se za diakritické znaménko nepovažuje.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­akritické_zna­ménko

Jurassic

Měli by to být písmena bez čárek a háčku něco jak když píšete sms zprávu.

Jivinho

Háčky a čárky nad písmeny. „ˇ“ „´“

Krugerka

Diakritika je pojem pro označení háčkovaných a čárkovaných písmenek. Například ěščřž, ale i ýáíéůó apod.

Bibinka1111

háčky, čárky

Radius

Když potřebuju doplnit háčky a čárky nad písmenka (tedy diakritiku), používám stránku: ohakovani.cz tam se ihned doplní diakritika, pak to jen ještě zkontroluju.