Avatar uživatele
bolak

Co se vyplatí víc, uvařit vodu v plynovém kotli, nebo stejné množství v rychlovarné konvici?

jde mi o money, nikoliv o time

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4206 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Sůwa

Jasně, že v rychlovarné konvici. Ukaž mi plynový kotel, který uvede do bodu varu pouze množství vody, jaké se vejde do konvice. Nehledě na to, že kotel vůbec k bodu varu nedojde, protože ho vypne kotlový termostat 🙂.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

Přibližně:
1kWh plynu stojí 1,30, elektřiny 5 Kč. Přestože je účinnost plynového kotle asi 80%, cenový rozdíl je výrazně větší, takže jednoznačně plyn.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Conchus

Obecně se říká, že plynové ohřívače mají lepší přestup tepla

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jarva

Vaše otázka je zavádějící. I když Vám nejde o time, musíte s ním počítat. Spotřeba plynu i elektřiny je v jednotkách Wh. ( plus její násobky).
Změřte si čas uvaření třeba 2 l vody na plynu a 2 l v rychlovárné konvici.
Já v plynovém kotli nikdy vodu nevařil, jen zahříval pro ÚT.
Doplňuji:
Pro relativní cenu musíte znát výkon konvice.

Upravil/a: jarva

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

sůwa: tak oprava, né do varu ale na stejnou teplotu a jde mi o větší množství vody :) čili dejme tomu že mám doma 20 rychlovarnejch konvic a prodlužky natažený i od sousedů (aby to bylo už bez připomínek) :)

otázka zůstává stejná, vyplatí se ohřívat vodu spíš plynem v kotli nebo elektrikou v konvicích?

před 4206 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Další připomínka – máš na mysli kotel, ze kterého voda neodchází cirkulací v ÚT, ale je pouze v tom kotli? Tak dvacet konvic krát cca 1800 W je 36 tis.W = 36 KW, v plynovém kotli je to podstatně méně, ale zas je tam přece jen ten time. Pokud ti jde o účinnost/cena – pokud by se jednalo o vytápění kotlem, tak já mám vyzkoušeno, že elektřina a plyn vyjdou skoro stejně, jen s elektřinou je to s menším rizikem, celkově větší komfort. Když budu vodu ohřívat na sporáku/ v rychovarné konvici, tak ten plyn bude levnější, rychlost srovnatelná.

před 4206 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

nevím :) ÚT je úterý? :)

Příští rok jedem na chatu a právě mi bylo oznámeno že tam není dřez, jen nějaký umělohmotný umyvadlo ve kterým se to prej meje (nejspíš se to používá i jako nočník) a chlap říkal že horkou vodu na mytí nádobí máme kdyžtak vařit v konvici, že je to levnější než v koupenlně z kotle. Ono to je zřejmě z toho důvodu že ten kotel má mnohem větší objem než umyvadlo, takže je potřeba (zbytečně) ohřát mnohem víc vody, ale i tak mně to zajímalo, jak je to s cenou voda+plyn vs voda+elektrika.

před 4206 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Když na chatě, tak zatopit dřívím, ušetří se všechno.

před 4206 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

máme zakázano… nečetlas rozlitý mlíka? od chaty kde se topí v kamnech už nám od jistý doby klíče nikdo nepučí :"(

před 4206 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Rozlitý mlíka jsem četla, souvislost mne nenapadla 🙂.

před 4206 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek