bolak

Co se vyplatí víc, uvařit vodu v plynovém kotli, nebo stejné množství v rychlovarné konvici?

jde mi o money, nikoliv o time

Nejlepší odpověď
Sůwa

Jasně, že v rychlovarné konvici. Ukaž mi plynový kotel, který uvede do bodu varu pouze množství vody, jaké se vejde do konvice. Nehledě na to, že kotel vůbec k bodu varu nedojde, protože ho vypne kotlový termostat 🙂.

Další odpovědi
Hlada

Přibližně:
1kWh plynu stojí 1,30, elektřiny 5 Kč. Přestože je účinnost plynového kotle asi 80%, cenový rozdíl je výrazně větší, takže jednoznačně plyn.

Conchus

Obecně se říká, že plynové ohřívače mají lepší přestup tepla

jarva

Vaše otázka je zavádějící. I když Vám nejde o time, musíte s ním počítat. Spotřeba plynu i elektřiny je v jednotkách Wh. ( plus její násobky).
Změřte si čas uvaření třeba 2 l vody na plynu a 2 l v rychlovárné konvici.
Já v plynovém kotli nikdy vodu nevařil, jen zahříval pro ÚT.
Doplňuji:
Pro relativní cenu musíte znát výkon konvice.

bolak

sůwa: tak oprava, né do varu ale na stejnou teplotu a jde mi o větší množství vody :) čili dejme tomu že mám doma 20 rychlovarnejch konvic a prodlužky natažený i od sousedů (aby to bylo už bez připomínek) :)

otázka zůstává stejná, vyplatí se ohřívat vodu spíš plynem v kotli nebo elektrikou v konvicích?

Sůwa

Další připomínka – máš na mysli kotel, ze kterého voda neodchází cirkulací v ÚT, ale je pouze v tom kotli? Tak dvacet konvic krát cca 1800 W je 36 tis.W = 36 KW, v plynovém kotli je to podstatně méně, ale zas je tam přece jen ten time. Pokud ti jde o účinnost/cena – pokud by se jednalo o vytápění kotlem, tak já mám vyzkoušeno, že elektřina a plyn vyjdou skoro stejně, jen s elektřinou je to s menším rizikem, celkově větší komfort. Když budu vodu ohřívat na sporáku/ v rychovarné konvici, tak ten plyn bude levnější, rychlost srovnatelná.

bolak

nevím :) ÚT je úterý? :)

Příští rok jedem na chatu a právě mi bylo oznámeno že tam není dřez, jen nějaký umělohmotný umyvadlo ve kterým se to prej meje (nejspíš se to používá i jako nočník) a chlap říkal že horkou vodu na mytí nádobí máme kdyžtak vařit v konvici, že je to levnější než v koupenlně z kotle. Ono to je zřejmě z toho důvodu že ten kotel má mnohem větší objem než umyvadlo, takže je potřeba (zbytečně) ohřát mnohem víc vody, ale i tak mně to zajímalo, jak je to s cenou voda+plyn vs voda+elektrika.

Sůwa

Když na chatě, tak zatopit dřívím, ušetří se všechno.

bolak

máme zakázano… nečetlas rozlitý mlíka? od chaty kde se topí v kamnech už nám od jistý doby klíče nikdo nepučí :"(

Sůwa

Rozlitý mlíka jsem četla, souvislost mne nenapadla 🙂.