SvatýPetr

Co je levnější – vařit vodu na plynu, nebo v el. rychlovarné konvici?

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud zrovna není zapnutá nízká sazba elektřiny, tak na plynu je to několikanásobně levnější (v mém případě asi 5×). Při nízké sazbě je to asi tak nastejno.

Další odpovědi
postcd

prý na plynu. Já se tu již ptal podobně:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-levnejsi-uvarit-litr-vody-v-rychlovarne-konvici-nebo-na-zemnim-plynu

cochee

Odpověď nám usnadnili sami plynaři před několika lety, když zavedli cenu plynu za kWh/MWh namísto za m³. Elektřina se platí za spotřebované kWh odjakživa. Tím je otázka, jako je tato, snadno odpověditelná, protože na ohřev vody je spotřebovávána energie. Ještě je nutno připočíst ostatní náklady na tyto energie, například u elektřiny za rezervaci kapacity („za jistič“) atd. a pak si udělat výpočet, kolikrát (jakým koeficientem) je kWh elektřiny dražší než kWh plynu. Protože přivedení např. půl litru vody do varu spotřebuje stejnou energii, ať je k tomu použit plyn nebo elektro, odečteme-li ztráty únikem tepla mimo vodu (tato ztráta je, troufám si odhadnout, u plynu o něco větší než u elektřiny), je zmíněný koeficient stejný jako za jednu rovnou kilowatthodinu.

anonym

Plyn. Okamžité teplo, okamžité chladnutí, tedy bez ztráty energie, byť zbytkové!

JVPRAHA

Pavla Beláčková ze společnosti Mora nám také poskytla další tabulkové srovnání různých druhů ohřevu (uvedení 1 l vody do varu):
Odkaz na článek
Výrobek Čas Spotřeba Účinnost
Rychlovarná konvice 3´25´´ 114 Wh 82%
Indukční ohřev 4´10´´ 141 Wh 80%
Sklokeramika – Hi-light 7´14´´ 151 Wh 52%
Plynový hořák 8´50´´ 253 Wh 40%
Litinová plotýnka 8´50´´ 220 Wh 47%
Mikrovlná trouba 11´50´´ 220 Wh 60%