BEAES

Co se událo před 35.lety v oblasti letectví?

Jaká je přibližně startovní rychlost tohoto letounu? A proč už nelétá?
Doplňuji:
Jde o jiné letadlo, ne o Boeing 747.

Nejlepší odpověď
annas

Nešlo o IL-188? Jedna z největších havárií ( v historii československého letectví. Letoun havaroval do nádrže Zlaté písky v Bratislavě. Mluví se o něm jako o posledním ztraceném letadle.

Vzletová hmotnost: 64 000 kg
Maximální rychlost: 675 km/h
Cestovní rychlost: 625 km/h

Zdroj: http://www.le­tectvi.cz/letec­tvi/Article62013­.html

Další odpovědi
Terryle

První komerční lety Concordu? Krásná nadzvuková potvorka, připomínal mi spíš raketoplán :o) první a zatím poslední dopravní letadlo používaný pro linkovou dopravu osob, který lítalo nadzvukovou rychlostí.
Už asi sedm nebo osm let nelítají, škoda jich… Stopli je postupně po tragické havárii v roce 2000, ale to byla víceméně jen záminka – jejich provoz byl hrozně ztrátový, letenky drahý a nebyl o to zájem. U té havárie hrála roli nejspíš jen blbá náhoda – při startu zachytili kus plechu, odpadlý z předchozího startujícího letadla a ten jim prorazil pneumatiku a následně se poškodily nádrže, takže začalo vytékat palivo a od elektriky to blaflo. Ale pilot už překonal kritickou rychlost, kdy už nemůže přerušit start, tak šel do vzduchu a chtěl nouzově přistát… ale nestihl to. 113 (109 v letadle, 4 na zemi) obětí.
Doplňuji:
Jo, nevšimla jsem si té vzletové rychlosti – ta je cca 400 km/h. Oproti jiným letadlům docela vysoká – Boeing 747 má asi 300 km/h.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Con­corde

anonym

první let Boeingu747
http://www.air­ways.cz/clanek/2004-02-10/prvni-let-boeingu-747-pred-35-lety

stana73

Nezačal létat Concorde?Skončil,že už byl zastaralý,nee­konomický,nee­kologický a taky tomu přispěla havárie před 10 lety

Zdroj: Jen to zkouším :)

BEAES

Stana a Terryle odpověděly správně, měla jsem na mysli tohle-
21. 1. 1976
(35 let) Poprve vzlétl nadzvukový dopravní letoun Concorde. Začal létat na trasách Paříž – Rio de Janeiro a Londýn – Bahrajn.