LADIS

Co se mění pro jedince když dosáhne 15ti let??

Doplňuji:
Takže teoreticky nejsou rodiče už za potomka zodpovedni??

Nejlepší odpověď
MK44

Má větší odpovědnost. Je to krok od tolerované neodpovědnosti a lehkomyslnosti dětství, kdy leccos prošlo, k úřední plnoletosti, kdy za vše, co udělá, ponese plnou odpovědnost a tedy i následky. Například má trestní odpovědnost. Takže, když něco ukradne nebo někomu způsobí újmu na zdraví, neskončí to jen tím, že škodu tatínek zaplatí a nařeže mu, ale navíc může být potrestán soudem a skončit v pasťáku. Jo a taky si může udělat řidičák na malý motorky.

Doplňuji:
Rodiče jsou za potomstvo odpovědni do jeho plnoletosti. Škodu, kterou 15–18 letý způsobí, musejí uhradit a mohou být stíháni za zanedbání výchovy. Ale v případě trestné činnosti už nebude otázka trestu jen na nich. Orgány činné v trestním řízení od trestu neupustí proto, že pachatel není trestně odpovědný z důvodu nízkého věku. V případě třeba krádeže, šikany nebo pokusu o znásilnění se to nebude řešit jen s rodiči, ale mladistvý půjde před soud!

Další odpovědi
Lamalam

Může legálně souložit.

bleskosvodos

všechno a už to není sranda!

iceT

Rodiče jsou za potomka odpovědí až do 18.

MichalTy

Už nemá slevu u Českých drah ;)

Emefej

Dostane svůj první občanský průkaz.