Franta_Intoš

Co s tím? Mám nízkou RAM pro linux mint 20

Dobrý den. Dostal jsem darem notebook z roku 2001 firmy IBM. Rád bych ho používal jako pracovní, jenže ‚utáhne‘ pouze Windows XP. Bohužel, XPéčka nemají podporu antivirů, neumí spustit většinu webovek, videa apod.
Už mi tady jeden z vás poradil linux mint 20, měl bych ho na svém počítači rád, bohužel, je to velmi starý počítač (už mu táhne na 20 let) má paměť RAM pouze 500 MB rád bych měl nějaký linux (nemám moc peněz na utrácení :) ) Procesor to má starý intel pentium 1.8 GHZ
Předem děkuji za odpověď :)

Doplňuji:
Jen z důvodu věku tohoto notebooku nejsem ochotný ho vyhazovat…

Nejlepší odpověď
anonym

Linux MINT 20 na to nedáte, protože ten už vyžaduje 64bitový procesor. Instalační ISO této verze už neexistuje v 32bitové variantě.

Takže poslední MINT, který na to jde instalovat je verze 19.3, která ještě 32bitová byla, a určitě poslouží, má podporu až do Dubna roku 2023.

Další odpovědi
zjentek

Tak tuhle mašinu bych se nesnažil rozchodit ani já, sorry jako, to je „po smrti“. Jsi v pasti, máš to „past due“, nebo jak je to dneska moderní říct.

aliendrone

Skvělý stroj pro operační systém DOS. Pokud si můžeš vybrat, ber DR-DOS, byl o dost lepší, než MS-DOS. Dosovní hry na něm poběží bezvadně, jen bych tedy nechtěl koukat na ten displej, to byla snad ještě technologie DSTN, ne? V úvahu přichází ik OS Win98 SE, ale tam už bych to hraní neviděl tak zářné, páč přeci jen to byla doba prvních 3D akcelerátoru (jako bylo 3dfx Voodoo) a takové věci se do noťasů tenkrát nedávaly (už jen s ohledem na jejich TDP). ;) :D :D

Bez problémů si zahraješ staré pecky jako Civilization, Dune 2, Quest for Glory a mnohé jiné. Emulátory jako DOS Box jsou sice OK, ale mají své chybičky. Jinak to ale k ničemu jinému není. :)

Vojta24

S MINT 19.3 by ti skončila podpora v roce 2023, MINT 20 už tam dát nejde, takže spíš než MINT.

Dal bych tam prostě LUBUNTU 20.04 LTS (ten má totiž podporu až do roku 2030 !!! sakra dlouhou) a je také nenáročný a umí z toho udělat ještě použitelný počítač. 500MB RAM je ale zatraceně málo chlape, otevřeš jednu webovou stránku a bude plná 🙂 Počítej s tím.

Chtělo by to povýšít alespoň na 2GB, pokud máš tu možnost, v bazarech by se měly válet paměťové moduly SODIMM za pár kaček.

Franta_Intoš

Lidi, možná jsem našel řešení.
Lubuntu

https://www.red­dit.com/r/linux­questions/com­ments/92u3vj/wh­at_is_the_bes­t_linux_os_for_5­00mb_ram_laptop/

Tady v tomhle odkazu někdo radí lubundu tak jsem si našel systémové požadavky a prý by mohlo stačit 200 MB

https://lubun­tu.me/focal-released/

tady jsem to stáhl, napište jestli to mám instalovat, jestli to je vůbec operační systém…

Děkan

anonym

Nápodobně, já nemám problém s LUBUNTU poradit. Sice používám primárně UBUNTU, ale v mnoha ohledech je to totéž. To už máš jen tady dva lidi, a je nás asi víc 🙂

anonym

A pokud vím perfektní podpora v češtině je na https://forum­.ubuntu.cz/

Vojta24

ale jo tady ti s tím poradíme, žádnej strach, taky to používám. Sice na lepším počítači ale zkušenost s tím mám.

aliendrone

NE! Na PC to sice pojede, ale podpora prakticky NULOVÁ. Nikdo ti s ničím užitečně NEPORADÍ – ani v angličtině, natož v češtině! :(

anonym

podpora v češtině http://forum.u­buntu.cz
podpora v angličtině http://askubun­tu.com

obě excelentní. Určitě lepší než jaká kdy byla uživatelská podpora windows 🙂 podle mé zkušenosti.