igi

co přinese nevela tre.řádu????

proměněná podmínka,lze po nástupu trestu žádat o podmíněné propuštění před polovinou trestu ?

Odpovědi
meTTax

Dobrý den, i v této době stále učinný trestní řád 141/1961 Sb., myslí na možnost propuštění dříve než v 1/2 polovině trestu.

Podle § 88 odst. 1 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník,

se podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody připouští pouze pokud:

  • prokázal polepšení a může se od něj očekávat, že povede řádný život
  • a že za něj soud vezme záruku za dovršení nápravy.

Po uplynutí poloviny trestu.

Pokud toto splňuje a zároveň spáchal pouze přečin(Přečin je trestný čin, je nedbalostní čin a nebo úmyslný trestný čin jehož horní hranice trestu nedostahuje 5 let odnětí svobody.), pak může požádat o podmíněné propuštění i dříve a to podle.
§ 88 odst. 2 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník,

Soud při rozhodování podle odst. 1 a 2 přihlédne také k tomu, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu a zda částečně nebo zcela nahradil či jinak odčinil škodu nebo jinou újmu způsobenou trestným činem.
Přeřazení do jiného typu věznice v 1/4,nejméně však po půl roce.

Zůstávám s pozdravem

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/propusteni-v-1-3