Avatar uživatele
bolak

Co přesně by se stalo při magnetický rezonanci, kdyby měl člověk v těle kovovej šroub a nenahlásil by to?

Vytrhnul by mu ho ten přístroj z těla, nebo by celou tu osobu přitáhnul, nebo by to ten přístroj zničilo, nebo jak by to dopadlo? Poraďte mi, ať to nemusím zkoušet ☹

Zajímavá 0 před 2565 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Kov by se mohl silně zahřívat, popř. pohnout.
http://vysetre­ni.vitalion.cz/mag­neticka-rezonance/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mzm

Já bych s magnetickým šroubkem v těle do přístroje kde je 1–7T nelezl.

Vysvětlení z odkazu, který poslal JájsemRaibek mi přišlo trochu zmatené, i když informace se tam najít dají.

Mg rezonance je primárně hodně silný magnet (hodně silné stacionární mg pole), do kterého se „člověk“ vkládá. (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Magnetick%C3%A1_re­zonance – tady píší, že dnes až kolem 7T )

Silný magnet zorientuje atomy jedním směrem, sekundární mg pole pošle impuls (nebo střídavé mg pole určité frekvence).

Pak se snímají odezvy u impulsu se mohou snímat frekvence a určovat látky zastoupené ve vzorku, u frekvence přítomnost (?) látky – tady si nejsem jist, u takového přístroje jsem nepracoval.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Rajbek má skoro pravdu, ale vypustil ze zdroje jedno důležité slovo: feromagnetický. Mezi tyto matriály patří zejména zejména železo, kobalt, nikl a z těchto materiálů se šrouby a ostatní materiály používané k léčbě zlomenin nevyrábějí. Tuším, že se používá titan. Takže při vyšetření NMR není nebezpečí. V nebezpečí by mohl být pacient s kardiostimu­látorem, ten by se zastavil, resp. zničil.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
pusinka50

Tak mě napadlo: Mám v těle kovové svorky po vyjmutí žlučníku. Netuší někdo, z jakého mohou být materiálu? Operace cca před 15 lety.

před 2564 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Než jsem vložil odpověď, dost dlouho jsem pátral právě po používaných materiálech, bohužel bezvýsledně. Je dost specializovaný o­bor.

před 2564 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek