bolak

Co přesně by se stalo při magnetický rezonanci, kdyby měl člověk v těle kovovej šroub a nenahlásil by to?

Vytrhnul by mu ho ten přístroj z těla, nebo by celou tu osobu přitáhnul, nebo by to ten přístroj zničilo, nebo jak by to dopadlo? Poraďte mi, ať to nemusím zkoušet ☹

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Kov by se mohl silně zahřívat, popř. pohnout.
http://vysetre­ni.vitalion.cz/mag­neticka-rezonance/

Další odpovědi
mzm

Já bych s magnetickým šroubkem v těle do přístroje kde je 1–7T nelezl.

Vysvětlení z odkazu, který poslal JájsemRaibek mi přišlo trochu zmatené, i když informace se tam najít dají.

Mg rezonance je primárně hodně silný magnet (hodně silné stacionární mg pole), do kterého se „člověk“ vkládá. (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Magnetick%C3%A1_re­zonance – tady píší, že dnes až kolem 7T )

Silný magnet zorientuje atomy jedním směrem, sekundární mg pole pošle impuls (nebo střídavé mg pole určité frekvence).

Pak se snímají odezvy u impulsu se mohou snímat frekvence a určovat látky zastoupené ve vzorku, u frekvence přítomnost (?) látky – tady si nejsem jist, u takového přístroje jsem nepracoval.

Kepler

Rajbek má skoro pravdu, ale vypustil ze zdroje jedno důležité slovo: feromagnetický. Mezi tyto matriály patří zejména zejména železo, kobalt, nikl a z těchto materiálů se šrouby a ostatní materiály používané k léčbě zlomenin nevyrábějí. Tuším, že se používá titan. Takže při vyšetření NMR není nebezpečí. V nebezpečí by mohl být pacient s kardiostimu­látorem, ten by se zastavil, resp. zničil.

pusinka50

Tak mě napadlo: Mám v těle kovové svorky po vyjmutí žlučníku. Netuší někdo, z jakého mohou být materiálu? Operace cca před 15 lety.

Kepler

Než jsem vložil odpověď, dost dlouho jsem pátral právě po používaných materiálech, bohužel bezvýsledně. Je dost specializovaný o­bor.