Anask

Co ovlivňuje hloubku ostrosti objektivu?

Hloubka ostrosti objektivu se a) snižuje s rostoucím zvětšením objektivu, b)zvyšuje s rostoucím zvětšením objektivu, c) zvyšuje s rostoucím celkovým zvětšením, d) zvyšuje s rostoucím zvětšením okuláru. Já bych řekla, že za a), ale nejsem si jistá. Nikde to nemůžu najít.

Nejlepší odpověď
Edison

Hloubka ostrosti je dána světelností objektivu a zaostřenou vzdáleností. Světelnost objektivu je dána poměrem průměru a ohniskové vzdálenosti.

Další odpovědi
Lamalam

HO je definována ohniskovou vzdáleností, předmětovou vzdáleností, pracovní clonou a velikostí rozptylového kroužku.

mosoj

Hloubka ostrosti závisí na :
1..ohniskové vzdálenosti ( nepřímo úměrně)
2. na velikosti clony ( přímo úměrně)
3. vzdálenosti foceného předmětu od čipu ( filmu) (přímo úměrně)
4. vzdálenosti pozadí ( přímo úměrně)

Poměr zvětšení je sice něco jiného, nicméně je to za (a)!!! Čím větší ohnisková vzdálenost, tím menší hloubka ostrosti, ovšem při zachování stejné vzdálenosti čip – předmět.

mzm

Hloubka ostrosti (HO) je dána ohniskovou vzdáleností, clonou, a tím, co považuji za bod (pixel na senzoru, pixel na obrazovce, minimální okem rozlišitelný detail… lze nalézt zkratku COF – circle of confusion). HO je pak vzdálenost zaostřeného předmětu ± konstantní % úhlu, pod kterým se jednotlivé paprsky promítají jako bod.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Depth_of_fi­eld
https://www.cam­bridgeincolou­r.com/tutorial­s/depth-of-field.htm

orwell

Pokud bych si měl vybrat z nabízených možností, zvolil bych za a. Stačí si porovnat vlastnosti teleobjektivu s „širokáčem“. Jinak lze samozřejmě hloubku ostrosti měnit clonou (změnou clonového čísla), ale toto v nabízených odpovědích nevidím.

mzm

Když vezmete metrovou fotku (řekněme std obličej s nějakým tím rozmazaným pozadím), na kterou se díváte z metru, tak vidíte (např), že pozadí je fakt rozmazané, neostré, mimo HO. Když stejný snímek (stejné ohnisko, stejná clona) zmenšíte na 10×15cm a pozorovací vzdálenost se nezmění, pozadí se pro oko stane ostrým, HO se zvětší. Jen clona a ohnisko tedy nestačí.