Tmavovlaska

Co obnáší garance na hospodu?

Představte si, že jste vyučeni v oboru kuchař/číšník a vezmou Vás do práce jako číšníka jen pod podmínkou, když podepíšete garanci za nově otevřenou hospodu, byť s provozem hospod nemáte moc zkušeností. Garantem máte být na 5let a dostanete každý měsíc tisícovku za to, podepsali byste tuto smlouvu? Nebo je to velké riziko, že se může stát nějaký průser?

Nejlepší odpověď
fablen

Odpovědný zástupce pro živnost:
Nemáme-li potřebné vzdělání, praxi nebo odborné zkoušky pro vázanou nebo řemeslnou živnost, můžeme se pokusit najít člověka, který nám bude dělat odpovědného zástupce podle § 11 živnostenského zákona.

Odpovědný zástupce je fyzická osoba, která bude odpovídat za „řádný provoz naší živnosti a za dodržování živnostenskopráv­ních předpisů“. Tato osoba musí se svým ustanovením do funkce souhlasit a musí být s námi ve smluvním vztahu (pracovněprávním nebo jiném). Musí se zúčastňovat provozování živnosti v „potřebném rozsahu“ (který ale není blíže definovaný). Definována je ale maximální výše pokuty, kterou může odpovědný zástupce dostat – 50 tisíc Kč. Ovšem při přímém porušení povinností garantovaných odpovědným zástupcem údajně nebývá postihován tento zástupce, ale přímo držitel živnostenského lis­tu.

Pokud by Vám tato nabídka zajistila práci na 5 let, pak bych asi neváhala, ale zvažte sama, jak solidní je podnikatel, zda má hospoda šanci na „uživení“ apod..... Trvejte i na písemné smlouvě.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zivnost/cas­t1.aspx