Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Co může způsobovat závadu na objektivu kompaktu Nikon Colpix S210?

Zřejmě nějakou vadnou manipulací (opět mé nevyzpytatelné vnučky) došlo k poruše na výše uvedeném kompaktu. Je u něj stále vysunut objektiv, i když se vypne. Při zapnutí se na display objeví vykřičník a hláška: „Chyba objektivu“. Při vypnutí se objektiv nezatáhne, což by měl. Pak při zapínání v kombinaci s podržením ovládacího tlačítka pro přehrávání se uvede do stavu, kdy je možno vše obsluhovat a nastavovat- Mode, Menu a všechny manipulace, včetně přehrávání fotek a videí, kopírování mezi Int. a SD, zkrátka vše funguje, mimo to focení. Rovněž při určitých manipulacích s vypínačem a tlačítky sebou objektiv různě „cuká“, takže mechanika rovněž určitě funguje. Při mírném stlačení na objektiv a zapnutí, dokonce je možno objektiv i zasunout do klidové polohy, ale po dalším vypnutí a zapnutí se problém opakuje. Do servisu se mi jej posílat nechce, asi by oprava, v dnešní době, byla dražší, než koupě nového. Ale je mi jej „líto“. Fotil perfektně a jinak vše funguje. Takže bych se s ním chtěl ještě nějak „popasovat“. Nesetkal se někdo s podobnou závadou a neporadí mi, o co by mohlo jít? Myslíte, že by to mohlo být vadné firmware? Za reakce díky.
Ještě doplňuji. V „Nastavení“ je uvedeno firmware Colpix S210 Ver.1.0. Všechna nastavení v „Obnovit vše“ jsem provedl. Baterii jsem vyjmul a opět vložil. Co víc zkusit už nevím.

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gecco před 2611 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Klaproth

Něco podobného se stalo dceři s jiným typem kompaktu. Jeikož byl aparát starý a oprava by se nevyplatila, opravil jsem to sám zadarmo a během 1 vteřiny. Stisknul jsem vypínač, objektiv projevil nepatrnou snahu se zasunout a přesně v tom okamžiku jsem do objektivu zepředu prašil dlaní. Zahrčelo to, objektiv se zasunul, po zapnutí vysunul a od té doby to asi rok fungovalo normálně. Po roce se závada opakovala, ale můj postup už nepomohl. Jestli máš odvahu, tak to zkus. Pokud to rozbiješ, já opravu platit nebudu.

Upravil/a: Klaproth

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Potkal jsem podobný problém u Minolta Z5 poté, co při focení upadla na ´čumák´ – poškozená mechanika výsuvu, v servisu konstatovali, že nový foťák bude levnější, než oprava…
Netvrdím, že příčina závady u toho Nikonu je táž – ale na „vadné FW“ to opravdu nevidím.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

Pokud se v tom dokážeš vrtat sám, nebo máš někoho, kdo to udělá zadarmo, má smysl to rozebrat a pokusit se o opravu. Může to být trivialita, ozubené kolečko vyskočené ze záběru nebo podobně. Často je také možné identifikovat vadný díl a objednat levně náhradní z Číny.
Komerční oprava nemá smysl, již jen zjištění závady by bylo dražší než současná hodnota cca 8 let starého aparátu.
Fotoaparát již dnes není špičkový výrobek z kovu a skla, ale spotřební elektronika, s důrazem na slovo „spotřební“.

Upravil/a: dubraro

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mzm

za 300 ho mají na aukru funkční… http://aukro.cz/fo­toaparat-nikon-i6740671183.html

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jiří Bohumil

mzm- díky, opět dobrá rada-dobrý tip, pomohl opravu vyřešit. Mírně vadný kompakt z aukra opraven (výměnou displeje) z mého vadného (objektiv) a za cca 540,– Kč je z nich jeden opět perfektní. I takovéto tipy jsou dobrou radou. 🙂

před 2605 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika