Jiří Bohumil

Co může způsobovat závadu na objektivu kompaktu Nikon Colpix S210?

Zřejmě nějakou vadnou manipulací (opět mé nevyzpytatelné vnučky) došlo k poruše na výše uvedeném kompaktu. Je u něj stále vysunut objektiv, i když se vypne. Při zapnutí se na display objeví vykřičník a hláška: „Chyba objektivu“. Při vypnutí se objektiv nezatáhne, což by měl. Pak při zapínání v kombinaci s podržením ovládacího tlačítka pro přehrávání se uvede do stavu, kdy je možno vše obsluhovat a nastavovat- Mode, Menu a všechny manipulace, včetně přehrávání fotek a videí, kopírování mezi Int. a SD, zkrátka vše funguje, mimo to focení. Rovněž při určitých manipulacích s vypínačem a tlačítky sebou objektiv různě „cuká“, takže mechanika rovněž určitě funguje. Při mírném stlačení na objektiv a zapnutí, dokonce je možno objektiv i zasunout do klidové polohy, ale po dalším vypnutí a zapnutí se problém opakuje. Do servisu se mi jej posílat nechce, asi by oprava, v dnešní době, byla dražší, než koupě nového. Ale je mi jej „líto“. Fotil perfektně a jinak vše funguje. Takže bych se s ním chtěl ještě nějak „popasovat“. Nesetkal se někdo s podobnou závadou a neporadí mi, o co by mohlo jít? Myslíte, že by to mohlo být vadné firmware? Za reakce díky.
Ještě doplňuji. V „Nastavení“ je uvedeno firmware Colpix S210 Ver.1.0. Všechna nastavení v „Obnovit vše“ jsem provedl. Baterii jsem vyjmul a opět vložil. Co víc zkusit už nevím.

Nejlepší odpověď
Klaproth

Něco podobného se stalo dceři s jiným typem kompaktu. Jeikož byl aparát starý a oprava by se nevyplatila, opravil jsem to sám zadarmo a během 1 vteřiny. Stisknul jsem vypínač, objektiv projevil nepatrnou snahu se zasunout a přesně v tom okamžiku jsem do objektivu zepředu prašil dlaní. Zahrčelo to, objektiv se zasunul, po zapnutí vysunul a od té doby to asi rok fungovalo normálně. Po roce se závada opakovala, ale můj postup už nepomohl. Jestli máš odvahu, tak to zkus. Pokud to rozbiješ, já opravu platit nebudu.

Další odpovědi
gecco

Potkal jsem podobný problém u Minolta Z5 poté, co při focení upadla na ´čumák´ – poškozená mechanika výsuvu, v servisu konstatovali, že nový foťák bude levnější, než oprava…
Netvrdím, že příčina závady u toho Nikonu je táž – ale na „vadné FW“ to opravdu nevidím.

dubraro

Pokud se v tom dokážeš vrtat sám, nebo máš někoho, kdo to udělá zadarmo, má smysl to rozebrat a pokusit se o opravu. Může to být trivialita, ozubené kolečko vyskočené ze záběru nebo podobně. Často je také možné identifikovat vadný díl a objednat levně náhradní z Číny.
Komerční oprava nemá smysl, již jen zjištění závady by bylo dražší než současná hodnota cca 8 let starého aparátu.
Fotoaparát již dnes není špičkový výrobek z kovu a skla, ale spotřební elektronika, s důrazem na slovo „spotřební“.

mzm

za 300 ho mají na aukru funkční… http://aukro.cz/fo­toaparat-nikon-i6740671183.html

Jiří Bohumil

mzm- díky, opět dobrá rada-dobrý tip, pomohl opravu vyřešit. Mírně vadný kompakt z aukra opraven (výměnou displeje) z mého vadného (objektiv) a za cca 540,– Kč je z nich jeden opět perfektní. I takovéto tipy jsou dobrou radou. 🙂