Tw!st

Co může signalizovat zvýšená citlivost na alkohol?

Nejsem žádný alkoholik, piju tak přiležitostě. Ale teď když si dám třeba jedno nebo dvě piva, tak je to úplně jiné než třeba rok zpátky. Cítím že jsem dřív opilý, otečou mi nohy a začne mě bolet hlava. Není to teda žádný extrémní stav že by mi bylo zle, ale prostě nemůžu si užívat takovou tu pohodu po jednom pivu. Když jsem šel třeba minulý týden s kamarádem na točenou dvanáctku v hospodě na zahrádce, tak když jsem to pivo dopíjel tak jsem byl zarudnutý v obličeji a myslel jsem že mi praskne hlava. Za 15 minut když jsme dopili a šli domů tak už to bylo OK a dostal jsem i chuť na druhé, Čím to může být? Nemůže to signalizovat nějaký zdravotní problém?

Drap: Teď třeba všechno svědčí tomu že mám intoleranci na alkohol, ale třeba rok zpět jsem toho mohl vypít víc než jiní a byl jsem naprosto v pořádku. To člověk může získat intoleranci na alkohol jen tak? Nebo to může být takhle sezónně, že prostě se to projeví jenom někdy a jindy můžu pít naprosto normálně?

Nejlepší odpověď
Kepler

Zdravotní problém to určitě je, ale je nutné vyšetření – jaterní testy, glykemie, funkce štítné žlázy aj. Z nějakého důvodu jsi získal intoleranci alkoholu, min. jeden z příznaků tomu nasvědčuje: https://lepsi­ja.cz/9-znamek-intolerance-alkoholu-o-kterych-jste-mozna-nevedeli/

Další odpovědi
Drap

Je to pouze tím, že máš zvýšenou citlivost na alkohol. Někomu to dělá dobře, jinému ne. A stav se může měnit v čase, jak k lepšímu, tak k horšímu.. Pokud ti to nedělá dobře, tak nepij.

zjentek

Tak třeba játro v ha.zlu.

da ny

Tak jako 2/3 lidem chybí trávicí enzymy na mléčné bílkoviny (veškeré mléčné výrobky by neměli konzumovat).
Tak může někomu chybět v játrech trávicí enzym (aldehyddehydro­genáza). V těle se hromadí toxická látka (acetaldehy), způsobuje způsobuje nevolnosti, bolest hlavy, ale i bušení srdce či zarudlý obličej a krk.
Může být přítomna i alergie nebo intolerance na alkohol. Tím, co bylo před rokem, se neohánějte :D Alergie i intolerance mohou přijít znenadání, přibývat, ubývat, měnit se, střídat. Asiaté jsou pověstní nesnášenlivostí alkoholu. Z nich sotva mohou být alkoholici ;D. Želet toho nemusíte. Pivo si dejte jen občas, 1 skleničku. V hospodě jen malé pivo. Prospějete svému tělu i zdraví :). Případně žádnou, pokud nesnesete v budoucnu vůbec.
V játrech, Vašem těle může být i jiný problém (pak jiná chemie těla).
Hledala jsem nějaké zdroje na internetu.
https://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/clanek/proc-nekteri-lide-nemohou-vubec-alkohol-zatimco-jinym-nevadi-ani-vetsi-mnozstvi-40347543
další jistě vyhledáte sám. Lékař Vám může na základě vyšetření objasnit další.

jarekbranik

Tohle není alergická reakce na alkohol samotný. Z toho co píšeš to spíše vidím na příměsi v alkoholu vyvolávající alergické reakce. Např. různé obilniny (ječmen, žito, pšenice) nebo některé byliny a koření, ale nelze vyloučit ani alergii na metabolity (kyselinu octovou, acetaldehyd)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.