Nassin

Co může být příčinou vybíjení baterii ve foťáku?

Mám Nikon coolpix L120 ve kterém jsou dobíjecí AA baterie. Po jejich nabití neudělám ani 5 snímků a foťák mi oznamuje, že jsou baterie vybité. Znovu je dám na nabíječku a během 10–20 minut se opět nabité a to se znovu opakuje. Může být v kontaktech foťáku nějaký zkrat?

Co vám mám, pánové, na to odpovědět?! K foťáku jsem dostal jako bonus nabíječku i se 4-mi nabíjecími bateriemi Philips, která se dají až 1000 x nabít. Jsem asi v polovině, a už ve foťáku nevydrží dlouho. Já si myslím, že by to mohlo být tím, že manželka nejméně 3 krát denně vytahuje paměťovou kartu, která je těsně baterii a mohla nedopatřením něco poškodit (kontakty) a to by mohlo zkratovat. Bohužel, nemám žádný přístroj, kterým bych to odzkoušel.

Nejlepší odpověď
Dochy

Po doplnění: Pokud vše dříve fungovalo a teď zkrátka akumulátorky nevydrží, tak téměř jistě odcházej. „Až 1000× nabít“ – no to by mohl tvrdit kdekdo. Zkus jiné akumulátory, nebo to proměř, či nech proměřit. Zkrat bys poznal ihned. A „až 1000“ znamená maximálně 1000×. ne že té tisícovky opravdu dosáhneš.

Další odpovědi
Kepler

Máš tam opravdu vhodné baterie? Musí být speciální, pro Nikon jsou určeny tyto:
https://www.c-baterie.cz/do-fotoaparatu/nikon/

Hlada

Nejdřív zkontroluj, jestli máš nastavený správný typ baterií. Výchozí hodnota jsou alkalické, které mají vyšší napětí.
Vyzkoušej žárovkovou zkoušečkou a voltmetrem, jestli jsou baterie skutečně vybité.

Jiří Bohumil

Za prvé, jde o to čím ty baterie nabíjíš a jak je diagnostikováno že jsou nabité. Pokud totiž ty dobíjecí baterie nabiješ za 10–20 minut, tak to svědčí o tom, že mají v podstatě velmi malou kapacitu. Ta je dána nabíjecím proudem nabíječky a časem nabíjení (opačný vztah jako při vybíjení). Jinak není problém, vzít nějaký jednoduchý multimetr (jsou na trhu za pár kaček) a změřit proud (v řádu mA), který foťák z baterií odebírá jak ve vypnutém stavu (neměl by být žádný), tak pak ve stavu pohotovosti a i případně focení.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

elkon

Kartou to nebude, ale stejně nechápu, proč ji manželka vytahuje. Já jsem kartu vložil do foťáku při uvedení do provozu a od té doby tam je. Fotky vytahuji do PC přes kabel.

Hlada

Žádný zkrat tam není. To by bylo vidět a cítit. Zkratovaný akumulátor by se zahřál tak, že by se zdeformovala smršťovka navrchu.
Bez měření jsou další úvahy zbytečné.

Jiří Bohumil

Ještě doplňuji. Jinak pochopitelně platí co píšou Kepler a Hlada.