Avatar uživatele
Nassin

Co může být příčinou vybíjení baterii ve foťáku?

Mám Nikon coolpix L120 ve kterém jsou dobíjecí AA baterie. Po jejich nabití neudělám ani 5 snímků a foťák mi oznamuje, že jsou baterie vybité. Znovu je dám na nabíječku a během 10–20 minut se opět nabité a to se znovu opakuje. Může být v kontaktech foťáku nějaký zkrat?

Co vám mám, pánové, na to odpovědět?! K foťáku jsem dostal jako bonus nabíječku i se 4-mi nabíjecími bateriemi Philips, která se dají až 1000 x nabít. Jsem asi v polovině, a už ve foťáku nevydrží dlouho. Já si myslím, že by to mohlo být tím, že manželka nejméně 3 krát denně vytahuje paměťovou kartu, která je těsně baterii a mohla nedopatřením něco poškodit (kontakty) a to by mohlo zkratovat. Bohužel, nemám žádný přístroj, kterým bych to odzkoušel.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 1103 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Odpoveď byla označena jako užitečná

Po doplnění: Pokud vše dříve fungovalo a teď zkrátka akumulátorky nevydrží, tak téměř jistě odcházej. „Až 1000× nabít“ – no to by mohl tvrdit kdekdo. Zkus jiné akumulátory, nebo to proměř, či nech proměřit. Zkrat bys poznal ihned. A „až 1000“ znamená maximálně 1000×. ne že té tisícovky opravdu dosáhneš.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Nassin Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Máš tam opravdu vhodné baterie? Musí být speciální, pro Nikon jsou určeny tyto:
https://www.c-baterie.cz/do-fotoaparatu/nikon/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hlada

Nejdřív zkontroluj, jestli máš nastavený správný typ baterií. Výchozí hodnota jsou alkalické, které mají vyšší napětí.
Vyzkoušej žárovkovou zkoušečkou a voltmetrem, jestli jsou baterie skutečně vybité.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Za prvé, jde o to čím ty baterie nabíjíš a jak je diagnostikováno že jsou nabité. Pokud totiž ty dobíjecí baterie nabiješ za 10–20 minut, tak to svědčí o tom, že mají v podstatě velmi malou kapacitu. Ta je dána nabíjecím proudem nabíječky a časem nabíjení (opačný vztah jako při vybíjení). Jinak není problém, vzít nějaký jednoduchý multimetr (jsou na trhu za pár kaček) a změřit proud (v řádu mA), který foťák z baterií odebírá jak ve vypnutém stavu (neměl by být žádný), tak pak ve stavu pohotovosti a i případně focení.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
elkon

Kartou to nebude, ale stejně nechápu, proč ji manželka vytahuje. Já jsem kartu vložil do foťáku při uvedení do provozu a od té doby tam je. Fotky vytahuji do PC přes kabel.

před 1103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hlada

Žádný zkrat tam není. To by bylo vidět a cítit. Zkratovaný akumulátor by se zahřál tak, že by se zdeformovala smršťovka navrchu.
Bez měření jsou další úvahy zbytečné.

před 1103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Ještě doplňuji. Jinak pochopitelně platí co píšou Kepler a Hlada.

před 1103 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika