obyč holka

Co mám delat s touto situací?

Dobrý den.
Byla jsem registrovana na UP s tím,že jsem v březnu přerušila školu kvuli psychickému zdraví a zaroven i že v září nastupuji na novou školu.Paní na UP me chtela hned cpát práci s tím,že jsem jí odvetila,že nejsem schopná momentalne prace skr zdraví.Vyžadala si potvrzení od doktora které jsem jí doložila.I tak me nedávno zapojila do programu kterej trval tyden a každy den jsem tam mela být pet hodin na nejake prednasce asi s 12 dalsima cizima lidma.Prvni den jsem tam nejako prezila s tim ze me to dalo fakt zabrat,druhy den se mi po ceste udelalo zle a nebyla jsem tam schopna dojit,mam socialni fobii,do toho panicke ataky,uzkosti,dep­tesionalizaci a možná i epilepsii která se zatím teprve řeší.
Omluvila jsem se sms.
Další den jsem puvodne mela jít na pohovor kde jsem si myslela,že to pro me bude lepší protože mi pomaha neco delat nez jen sedet mezi cizima lidma a prezentovat se tam.
Takže z vlastní iniciativi jsem si nasla brigafu kam jsem mela jit na pohovor,ale nakonev mi ho pani zrusila pac si tam dohodila svoji znamou s praxí.Takže žadné potvrzení že jsem byla na pohovoru nemam,no a ctvrtek a patek jsem na tu prednašku tez nešla protože jsem se fakt necitila.Bohužel me nenapadlo si zajít k doktorovi pro razítko.Mám jen z duvna zprávu z psychiatrie,že takové stavy a diagnozy mám.Každopadne je mi více než jasne že to stačit nebude a budu vyhozena z UP.Což me ani nejako neštve když nastupuji v září do školy.Jen vím,že si za srpen budu muset zaplatit sama socialní zdravotní.
Akorát ted nevím jestli mám počkat na nejaky dopis..a nebo jestli musim ci nemusim uz zajit na pracak nebo jestli stačí jen zajít na zdravotko a tam si uhradit ten srpen.
popřípadne do kdy ten srpen musim uhradit?Je mi blbe se ptat tady,zeptala bych se na UP ale bohuzel mam nejako po chuti když jsem schytala zrovna uřednici která je tak mov přijemna,že ani nepozdraví.Upřímne mi ptišlo že je na me i zaujata🤷‍♀️

Nejlepší odpověď
Filip84

Bože, to je zase slovní průjem, bez urážky. Už mne to přestává bavit „luštit“, mladí: dělejte se sebou něco, nebo se na vás, časem, všichni vyprdnou!

Tak, k věci:

I. Jsi evidována jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce České republiky, a to až do doby, než:

  1. nastoupíš do kolidujícího zaměstnání,
  2. založíš živnost,
  3. ukončíš evidenci na vlastní žádost,
  4. nabude předběžné vykonatelnosti rozhodnutí, podle kterého se z evidence uchazečů o zaměstnání vyřazuješ.

II. Úřad práce, v tomto, funguje naprosto shodně, jako zaměstnavatel:

pokud bych byl já Tvým nadřízeným, dejme tomu, pro příklad, tak mne vůbec nebude zajímat, jak se cítíš, nebo necítíš, jestli se Ti chce, nebo se Ti nechce, nebo něco podobného.

Ty máš být v práci, ledaže:

  1. jsi mrtvá,
  2. jsi uznána lékařem dočasně práce neschopná,
  3. jsi zajištěná, zatčená nebo zadržená policií, obecní policií či vojenskou policií,
  4. jsi ve vazbě,
  5. jsi ve výkonu trestu odnětí svobody,
  6. máš svatbu,
  7. máš jednání před soudem, či správním orgánem,
  8. jdeš k lékaři,
  9. máš jinou zákonnou překážku v práci: úmrtí blízké osoby, doprovod blízké osoby k lékaři, péče o blízkou osobu atp.

Na všecko, co jsem Ti tu vyjmenoval, doložíš kvitanci, ouřední lejstro, a věc je pak absolutně nesporná.

Proto: bavit se s oprávněnou úřední osobou o tom, že nemůžeš plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání, je ztrátou času. Dones na to kvitanci, a tím je problém vyřešen. Dneska se nezpůsobilost uchazeče o zaměstnání plnit si povinnosti uchazeče o zaměstnání posuzuje prakticky stejně, jako dočasná pracovní neschopnost a vydává se o ní rozhodnutí. Tak: proveď. Nebo si nestěžuj a nes si důsledky.

III. Pakliže máš diagnostikovánu sociální fobii, úzkostnou poruchu osobnosti (psychosu), panické attaky a depersonalisaci (tak jsem to slovo, tedy, „přeložil“), tak ale na to musíš mít Leintuch od klinického psychiatra, a pokud Tě oprávněná úřední osoba zařadí do nějakého programu, či pošle na nabídku práce, které jsou v rozporu s Tvými možnostmi, s ohledem na Tvůj aktuální zdravotní stav, no tak to musíš oprávněné úřední osobě sdělit, trvat na sepsání protokolu, do toho protokolu to výslovně nadiktovat a trvat na doslovném zápisu, a pak, případně, se odvolat proti sankčnímu rozhodnutí a navrhnout přezkoumání Tvého zdravotního stavu znalcem.

Pokud to nesepíšeš, jenom tvrdíš, že jsi to řekla, tak jsi to neřekla, podle zásady quod non est in actis, non est in mundo, neboli, řečeno lidově: co ti řeknu, to ti popřu. To by ta bába z úřadu musela být hloupá, což může být, ale je pravděpodobnější, že hloupá nebude, tedy, ne až tak hloupá, aby Ti to potvrdila.

IV. Pokud jsi byla s někým dohodnutá na pohovor, tak snad není problém toho člověka požádat, aby Ti do emailu poslal krátký přípis, kterým potvrdí, že jste – na tehdy a na tehdy – dohodnuti na pohovor. Pokud odmítne, no tak ale je to křivák, a to průhledný křivák, a pak podle zásady, kdo je hloupý, má být poctivý, a kdo je křivák, má být chytrý, s takovým člověkem přeci nebudeš uzavírat business contract (pracovní smlouvu), protože Tě stejně podrazí i jinak. Normální člověk Ti to napíše a pošle. Nebo SMSou, to je jedno.

Když Ti pak zavolá, že nemůže, tak – zase – není problém tu osobu požádat, aby Ti to ještě poslala do emailu, SMSou atp.

Pak máš inserát (někde jsi to našla, ne, že hledají práci), máš stvrzeno, že – tehdy a tehdy – jsi měla mít pohovor, a máš stvrzeno, že – tehdy a tehdy – byl ten pohovor zrušen, a máš kontakt na osobu – jméno, příjmení, právnická osoba a email a / nebo telefon, takže není problém si to ověřit a Úřad práce nebude mít problém.

V. Pokud by Tě měli sankčně vyřadit, tak ale, nejprve, s Tebou musí zahájit správní řízení. Až s Tebou zahájí správní řízení, tak máš právo se k tomu vyjádřit, navrhnout např. znalecký posudek na Tvůj zdravotní stav, vyžádat si zprávy od lékařů etc., a platí, že dokazuje správní orgán, takže když Ty uvedeš, že jsi měla mít pohovor – tam a tam, tehdy a tehdy – a že Ti byl – na poslední chvíli – zrušen, dáš kontakty etc., tak oni musí dokázat, že tomu tak nebylo.

Po skončení dokazování Tě musí poučit, že je skončeno a dát Ti možnost vyjádřit se k podkladům pro vydání rozhodnutí. Můžeš požádat o lhůtu atp., a až potom musí vypracovat rozhodnutí, a to Ti, ještě, doručit, a až potom, případně, budeš vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání, protože odvolání do takového rozhodnutí nemá suspensivní oučinek.

Neboj, v srpnu ještě evidována na Úřadu práce budeš a osobou bez zdanitelných příjmů byt, tak, byla až v září, a to už půjdeš do práce.

Takže: neřeš, řeš to, v čem se můžeš zdokonalit a zlepšit svůj přístup.

Jinak, co se týká těch psychických problémů: první věc je, že musí zabrat anxiolytika, případě i antidepresiva. Anxiolytika, totiž, nelze brát dlouhodobě, jsou silně návykové a problém neřeší, řeší aktuální ouzkostnou attaku.

Jakmile to zabere, tak se to ale musí řešit, a to se léky nevyřeší. Ty to musíš řešit!

  1. Začni se pořádně hýbat, i když Tě to nebaví, nepřemýšlej nad tím. Nemusíš mezi lidi, když se jich „bojíš“, jdi si zaběhat do lesa, vyjeď na kole na nějakou opuštěnou cestu: cokoli, musíš na vzduch a zpotit se. Denně!
  2. Musíš k psychologovi a hledat příčiny, bloky v nevědomí, prostě: racionálně to řešit. Nastavit si denní řád, dodržovat duševní hygienu.

A ono se to zlepší, uvidíš, až taková věda to není. Třeba to bude úplně ok, třeba nebude, ale bude to lepší.

Další odpovědi
Pepa25

Úřad práce vede evidenci uchazečů (to bych rád zdůraznil!) o zaměstání. Pokud nechcete, tak v ní nemusíte být! Pokud ale chce čerpat výhody s tím spojené, tak musíte plnit i povinnosti.Takže máte tři možnosti: 1) budete plnit součinnost s ÚP (laicky řečeno chodit, kam vás pošle) nebo 2) budete oficiálně uznaná lékařem jako dočasně neschopná práce (na subjektivní pocity nebo fóbie se logicky „nehraje“) nebo 3) budete vyškrtnuta ze seznamu nebo o vyřazení sama požádáte. (osobně bych nečekal na vyškrtnutí, ale raději to položil sám, je možné, že v budoucnu bude tu úřednici zase potřebovat a pokud bude mít s vámi zbytečně práci, tak bude ještě nepříjemnější).

Zdroj: https://www.u­radprace.cz/pra­va-a-povinnosti-uchazece-a-zajemce

Filip84

Pepa25: "na subjektivní pocity nebo fóbie se logicky "nehraje"":

A jak chceš, u psychických poruch, nemocí a úchylek, nejsou-li podmíněny biologickou příčinou, jinak diagnosu stanovit? Věštěním z koule? Ordálem? Slova, jak z mramoru, vážně!

Sociální fobie je diagnosa MKN F40.1, tj. uznaná psychická porucha, se kterou se pacient léčí. Pokud má sociální fobii v nestabilisovaném stavu, tak je asi stěží s to s účastnit nějakých skupinových aktivit, to pochopí každý normální klinický psychiatr a nebude mu zatěžko jí tu „neschopenku“ pro pracák napsat. Jenom mu to musí vysvětlit, o co jde, a v čem je problém.

Proč se montuješ do věcí, kterým vůbec nerozumíš a zbytečně komplikuješ mladé holce život, jako by ho neměla už tak dost komplikovaný!?