profimaster

Co když dojde voda v plynovém kotli se zásobníkem vody?

Zdravím,

rád bych se zeptal, co se stane, když dojde voda v plynovém kotli se zásobníkem vody při sprchování? Vždy sem bydlel v paneláku nebo v bytě s průtokovým ohřívačem, tohle je pro mě úplná novinka.

Napadá mě, že buď tedy musím počkat, než se voda doohřeje (to může být až 30 minut), což je doufám blbost. Nebo kotel ohřívá vodu mě do sprchy, takže výpadek vody nepoznám a vodu do zásoby začne ohřívat až sprchování (odběr teplé vody) skončí?

Zároveň mě napadá, zda kotel průběžně vodu doohřívá, když nemá odběr? (např. v noci), a pokud ano, tak zda to dělá hluk. Za všechny přínosné odpovědi budu rád.

Fotka kotle pro inspiraci.

Děkuji

Odpovědi
Pepa25

Měl jsem téměř stejnou sestavu, jako je vlevo 😉, tak můžu potvrdit, že se dojití zásobníku v podstatě neprojeví, max. jen mírným krátkodobým výkyvem teploty, která ale po pár sekundách naopak začne růst (logicky – v zásobníku klesla, proto sepnul termostat).
Ano, kotel může dohřívat vodu i mimo odběr, ale pravděpodobněji začne až při začátku ranního odběru.

Poznámka: při výměně kotle jsem velký stojící zásobník zrušil, mám jen zavěšený 70 l a bohatě to stačí, aby kotel nemusel pořád spínat, ale zároveň nenahřívám velký objem vody, co pak jen chládne.

Midoc

Prodávají se i kotle s malým vestavěným zásobníkem TUV.
Voda se začne při odběru v zásobnících průběžně dohřivat při poklesu teploty. Zásobník pomalu chladne, je izolovaný.

Dochy

Ta otázka mohla být položena lépe. Nejdřív jsem čekal že Tě zajímá ztráta tlaku v kotli. Záleží jak dobře je uděláno řízení. Pokud kotel sepne včas, ani nemusíš zaregistrovat, žes teplou vyčerpal. Pro plně puštěnou sprchu stačí výkon kolem 20kW pro průběžný ohřev. Měli jsme průtokový kotel starší konstrukce a tam ta teplota dost lítala. Teď máme novější kotel s malým zásobníkem (8l – bohužel nemáme prostor na větší) a skoro to stačí. Bohužel to řízení není optimální, takže chvíli po začátku sprchování mám na chvilku studenou než se kotel spustí naplno. Pak už je to OK.

Jinak doporučuju termostatickou baterii. Dokud teplá opravdu nedojde, je schopná udržet mix na nastavené teplotě. Jemně ji rozhodí jen ztráta tlaku – jako když třeba nějakej rošťák schválně pustí horkou naplno do umyvadla – pak baterii trvá několik desetin sekundy než to zas srovná. S normálním používáním okolních baterií si poradí v pohodě.

teď jsem si ještě všiml pokračování dotazu:
Pokud teplota vody v zásobníku klesne, pak by kotel měl sepnout a dohřát ji. I v noci. Některé kotle dovolí nastavit útlumový režim pro nějaké období (jakože třeba zbytečně nespínají právě v noci, nebo třeba hlídají pokles pod 40 a ne pod 55 jako přes den). Kondenzační kotel, který teď máme doma při provozu jen jemně hučí od větráku na spalovací vzduch a trochu od oběhového čerpadla. Nic hrozného. Starší atmosférický kotel byl hlasitější jen od syčení plynu v tryskách.

paul1

S kotlem a bojlerem jsme měli problémy dost často. Když jsme se nastěhovali, tak v domku jsme měli etážové topení, starý kotel na dřevo a starší bojler na elektřinu. Předtím jsme stále bydleli po činžácích. Pochodili jsme po sousedech – takové seznamovací návštěvy a při tom jsme zjišťovali, jak to mají kde zařízeno. Kotel i bojler fungovali dobře, ale stávalo se, že vprostřed sprchování nebo při napouštění vany teplá voda došla. No nakonec jsme se rozhodli pro změnu kotle topení, máme v něm průtokový ohřívač a máme pokoj. Někdy tedy teplota vody při sprchování trochu kolísá, ale dá se to vydržet.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.