Tn

Co je to vále?

Mělo by to být něco ze středověku.

Nejlepší odpověď
annas

U starých slov je vhodné uvést celý kontext. Může jít o zkrácený tvar, třeba i o zkomolený,takže to není vždy jednoznačné.

Může to být tvar od vál – tedy např. na vále.

Nebo od slovesa valit., válet Toto sloveso je uvedené v Machkově slovníku, významů je na půl stránky, bez kontextu nebudu zde opisovat.

Stejně v Krameriově či Kottově slovníku tento výraz není uvedený.

Moho by jít i oslovení jedince, jménem Vála, tedy Vále, ty siláku.

Původ příjmení uvádí D. Moldanová z latiny od křestního jména Valentin. od valens, tj. zdravý, silný.

Příjmení se objevilo v roce 1501, záznam je tedy zhruba z konce středověku.,

Další odpovědi
nyjono

Kde jsi to četl? Nebo slyšel? Můžeš oužít celou větu nebo pár vět, kde bylo toto použito?

hapiky

Odejít od něčeho, ponejvíce od nějaké pracovní činnosti. Vál je deska. na válení těsta.

Arne1

Myslíš jako větička „Jdi od válu“ ?Na původ slov jsou tu jiné odbornice. Smysl je, že máš přestat s činností (prací) kterou děláš.

quentos

hapiky: to první si pleteš s „vale“.