1jirka22

Co je to slovotvorný typ a slovotvorná kategorie?

Nejlepší odpověď
annas

Slova, která jsou tvořená za stejných podmínek, a se stejným obecným významem vytvářejí slovotvorný typ.

Např. odvození příponou – tel – jména činitelská – čini-tel, kona-tel, školi-tel, cviči-tel. Jsou odvozená převážně od sloves.

Slovotvorná kategorie
je nadřazená slovotvornému typu – jednota formantu např. přípony) a významu – přípona znamená určitý význam – zde odvozeniny příponové.

Jména činitelská se kromě přípony -tel, tvoří dalšími příponami – -č, – ec, , -ce, – ák. – řidi-č, hlída-č; kup-ec, jezd-ec; škůd-ce, ochrán-ce;, div-ák, zpěv-ák ;
Vzniká slovotvorná kategorie jmen činitelských.

Určitě probíráte ve škole, kde vám učitel vysvětlí podrobněji.

Podle Nauky o slovní zásobě od Přemysla Hausera