ell222

Co je to opisné a zvratné pasivum?

Prosím odepište mi rychle

Nejlepší odpověď
annas

Proč zase rychle.

Opisné pasívum se tvoří tvary pomocného slovesa být + tvaru příčestí trpného – vyjadřuje stav, výsledek děje – Obchody byly zavřeny.

Zvratné pasívum – sloveso nezvratné + se – vyjadřuje opakovanou činnost, děj -Obchody se zavírají večer, domy se staví, tancovalo se až do rána.

Další odpovědi
rynek878

No, to jsem ještě neviděl,anonym a ještě si diktuje jak rychle to chce,aby mu bylo odpovězeno !!!!!!!!!!!!

quentos

zvratné pasivum je, vyjádříte-li trpný rod pomocí zájmene SE.

Např.: Most SE POSTAVIL. On se přece nepostavil sám – vyjádřili jsme tím vlastně, že BYL POSTAVEN. Jelikož slovo „se“ je zvratným zájmenem, říkáme formě pasiva s užitím zájmene „se“ „zvratné pasivum“ a té bez „se“ – tj. formě „byl postaven“ – opisné pasivum, neboť ho „opisujeme“ pomocí slovesa být.