co je to námět?

myslím tím námět v knize!ne ve filmu!

Odpovědi
Jirka

Podle mě je námět v knize to samé jako námět ve filmu. Námět všeobecně znamená nějaké téma – takže vlastně námět „láska“ může obsahovat jak kniha, tak film.

alenka901

Námět je obecné pojmenování pro objekt nebo subjekt (entitu), který slouží nějakému tvůrci – umělci, vědci, vynálezci, výzkumníkovi apod. – jakožto zdroj inspirace pro jeho novou tvorbu. Námětem může být jak myšlenka (soustava myšlenek) nebo i cokoliv reálného – např. jiné již existující dílo, příběh ze života, faktická událost, konkrétní člověk, osud nějaké osoby atd.

Zpracování námětu může být velmi těsné, potom lze zpravidla zkoumat a zvažovat zdali se jedná o dílo odvozené, nebo velice volné, v tomto případě se obvykle o odvozené dílo nejedná. V jakékoliv lidské tvorbě může působit i více různých námětů současně, námětem nemusí být jen obsah díla, může jím být i jeho forma.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/N%C3%A1m%­C4%9Bt