Rarassek

Co je to „moc z výsosti“? A píše se: „z výsosti“, nebo „s výsosti“?

Každý to píše jinak, ale něco musí být správně.

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlím, protože zřejmě jste už nezažila starší pravidla pro psaní předložky s/z ve 2. pádě. Proto vám není jasné, který tvar je správný.

Správné jsou oba, jenže tvar s předložkou „s“ je zastaralý.

Význam slova výsost
„1. Jeho, Vaše (královská) Výsost v titulu panovníka n. vysokých šlechticů
2. náb. sláva na výsostech Bohu na nebi“
https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=v%C3%BDsost

Jde o přenesený význam, že je někdo vznešený, má vysoké postavení, stojí nad jinými, či je něco vznešeného, vysoko atd.

Je to 2. pád – výsost bez výsosti.

Totiž v minulosti se v 2. pádě rozlišoval směr shora dolů a ze vnitřku ven.

Např. kniha leží na stole – vezmu ji se stolu, kniha leží ve stole – vezmu ji ze stolu. . Rozlišilo se, odkud knihu beru.

Dnes je v obou případech možné v 2. p. použít předložku "z, ze ". Předložka s, se je zastaralá.

Takže moc s výsosti – moc přichází z výšin, kde se nachází bůh – je nahoře – je dnes zastaralé.

  1. Správné je tedy moc z výsosti , od Boha z nebe – nerozlišuje se, že moc přichází shora,.
  2. Nebo moc pochází z (rozhodnutí Jeho) Výsosti. Zde od někoho vznešeného, který má moc nad ostatními, stojí vysoko nad nimi.

Další odpovědi
Edison

Tak si uvědom, se kterým pádem se pojí ta která předložka.