Co je to – kumulativní saldo platební bilance?

Nejlepší odpověď
hrášek

PLATEBNÍ BILANCE A JEJÍ SALDA. INTERPRETACE KUMULATIVNÍCH SALD

9. PLATEBNÍ BILANCE A JEJÍ SALDA. INTERPRETACE KUMULATIVNÍCH SALD.
9.1. Platební bilance
Původně označovaná jako devizová platební bilance
systematický statistický záznam všech ekonomických transakcí, které byly uskutečněny mezi devizovými cizozemci a tuzemci za určité období zpravidla jeden rok.
devizový tuzemec – terminologie se liší podle práv. řádu dané země, v ČR – práv. osoby se sídlem v ČR, fyz. osoby s bydlištěm v ČR nebo s dobou pobytu v ČR alespoň 1 rok.
devizové inkaso – devizovým tuzemcem obdržená platba od devizového cizozemce
kritika devizové PB:
• inkasa a úhrady neprobíhají pouze v devizách, ale také v domácí měně
• zachycuje operaci až ve chvíli, kdy probíhá platba – časový nesoulad např. při obch. úvěru
• některé transakce nejsou vůbec zaznamenány – hmotné transfery, barterové obchody, reálné investice (EXIM strojů…)

Zdroj: http://finance-bankovnictvi.stu­dentske.cz/2008/06/­platebn-bilance-jej-salda-interpretace.html