Janeček

Co je to krása?

Je nějaká obecná definice toho co je krása, kde končí a stává se ošklivostí? A jakou roli v hodnocení hraje povaha, charakter,vzdělání atd člověka?

Nejlepší odpověď
annas

Další pohled na krásu. KRÁSA = estetický pojem, estetická funkce = to, co je nám (subjektivně) libé, co nás uspokojuje, co se nám líbí, co odpovídá našemu ideálu – krása je tedy relativní kategorií, neboť pro každého z nás může být krásné něco jiného. Pojetí krásy je ovlivněno historickým, společenským a národnostním zařazením, dobovými pravidly, morálkou, zaměstnáním, vzděláním, inteligencí, přírodními podmínkami – dobové pojímání krásna (hledání krásy v ošklivosti, ošklivosti v kráse – francouzští prokletí básníci, např. Baudelaire – báseň Zdechlina – pach, červi, hniloba – jev nehezký, ale přirozený. Vše autor líči jako krásnou a vznešenou věc). Pohled na krásu z hlediska historického se tedy měnil – např. v antice šlo o spojení krásy tělesné a duševní, ve středověku se stal ideálem krásy mučedník, světec, renesance se vrací k antice. Opak krásy označujeme jako ohavné.

Další odpovědi
kenyrts

Krása jako obecný pojem je ohraničená lidským vnímáním. Neexistuje jeho jednoznačná definice, můžeme se ji pokusit vyložit subjektivně či objektivně. Objektivní výklad krásy spočívá v harmonii jednotlivostí tvořících celek. Subjektivní vnímání je značně determinované individuálním pocitem libosti hodnotitele, ale i módou a celým kulturně společenským paradigmatem. Není náhodou, že definice toho, co je krásné, se v průběhu dějin měnila a často si dokonce stála v protikladu. Obecně však platí, že krásné se člověku zdá to, co je v souladu s přírodou a životem v ní, tedy to, co život vyjadřuje, symbolizuje či alespoň připomíná. Krása je projevem jednoty a harmonie vznikající z principů dokonale fungujícího řádu. Tento dokonalý řád je obsažen ve vesmíru, udržuje jeho chod. Dokonalý řád, fungující na principu kauzality občas zahrnuje i zdánlivé nahodilosti, jejichž výslednicí je existence člověka. Lidské tělo je také dokonale fungující celek, je to mikrokosmos, odlesk krásy a zákonitosti vesmíru. Plnou krásu lidské bytosti však určuje dodržování mravního řádu, morálky, která je opět zrcadlením dokonalého vesmírného řádu. Pravá krása je ale souhrou negativního i pozitivního, neexistovala by při absenci kontrastů, které na sebe navzájem upozorňují.