AfrodCZ

Co je to když se člověk bude kát?

Co je to když se člověk bude kát? Já se musím kát co to je to kát přesně?

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Kát se znamená činit pokání. Zpovídat se Bohu nebo někomu ze svých hříchů. Zamyslet se nad sebou, případně napravit své chyby.

Další odpovědi
Jivinho

Uvědomit si hříchy a upřímě jich litovat

Lencis

České slovo pokání se odvozuje od slovesa „káti se“ (srv. „kajícník“) a souvisí se staročeským „(ne)kajalý“ (odtud moderní „nekalý“), s praslovanským „kajati“ (trestat) a „kajati sě“. To souvisí se staroindickým „čayaté“ (odplácet, trestat), s řeckým „tinó“ (platit, splácet) a tak i se staroslověnským „cěna“ (cena).[1] Původní význam tedy zřejmě pokrýval představu trestu, pokuty a vyrovnání dluhu, jak o nich hovoří slavný Anaximandrův zlomek: „Z čeho jsoucí věci vznikají, do toho také zanikají jak se patří (kata to chreon), neboť si navzájem udílejí právo a pokutu (timé) podle řádu času“.

Prvotní křesťanská církev znala a udržovala zvyk veřejných trestů, například za zapření víry během pronásledování, zejména dočasného nebo i trvalého vyloučení z bohoslužeb. Podmínkou pro odpuštění byla upřímná lítost kajícníka, rozhodnutí změnit svůj život a více méně symbolické „zadostiučinění“ jako veřejný výraz této změny. Veřejní kajícníci se běžně vyskytovali až do konce středověku, výjimečně i později.

Představa pokání je pro moderního člověka nejen nezvyklá, ale i těžko přijatelná. Postup „lítost – obrácení – odpuštění“ se totiž nemůže stát obecným právním pravidlem a myšlenka, že obrácený hříšník je cennější než spravedlivý člověk, je v důsledku téměř anarchická. Nicméně je také zřejmé, že jen upřímným přiznáním a odpuštěním se dá spáchané zlo definitivně odstranit. Žádné lidské spolužití se tak bez odpuštění a smíření nemůže trvale obejít a dokonce i právo nutně potřebuje různé karikatury odpuštění, jako je promlčení zločinu nebo prezidentská milost. Přes všechno paradoxnost si tak staré pojmy pokání a odpuštění zachovávají i svůj lidský a společenský význam, který nelze ničím nahradit.

Takže máš-li se kát a hlavně chceš-li se kát… přemýšlej o tom co jsi udělal, snaž se žít tak, abys už své „hříchy“ neopakoval a pokud je to možné, své dosavadní hříchy naprav.

Nuk nuk

Kát se znamená litovat svých nesprávný činů – hříchů. Nejčastěji se používá v náboženství (křesťanství atd..). V křesťanství se říká, že dotyčný „činí pokání“ (kaje se), když např. přijímá křesťanskou víru za svou a rozhoduje se změnit svůj způsob života nebo přestat dělat něco, co je považováno za hřích.
Přesto se nejdná o výraz ryze náboženský. V dřívějších dobách se lidé káli i před pozemskými vládci a králi. To z čeho se měli kát už nemuselo nutně mít nic společného s biblickými hříchy.

jointik

ze se ude zodpovidat nekomu necemu

perumax

když něco provedeš a pak ti to je líto a přiznáš.Kát slovo už používaly naši předkové když byli třeba u zpovědi