co je to cash flow

dobrý den, jaké položky patří do tzv. cash flow ? není mi tento pojem známý. DĚKUJI za odpověď Martynek

jakým způsobem můžu v podnikání navýšit cenu (o kolik) ?

Odpovědi
kenyrts

Cash flow je výkazem o peněžních tocích. Informuje o příjmech a výdajích, které podnik v minulém účetním období realizoval. Smyslem jeho sestavování je vysvětlit rozdíl mezi stavem peněžních prostředků na počátku a konci účetního období. Z výkazu tedy musí být patrny příčiny změn ve výši peněžních prostředků. Platí zde tzv. metoda dvou hřebíků (příjmy a výdaje), přičemž je žádoucí, aby příjmy převyšovaly výdaje.

Výnos nemusí vždycky znamenat příjem peněz. Výnosy z běžného období by měly mít za následek příjem peněz, ale důležitým faktorem při hodnocení podnikové činnosti není nutně přeměna aktiv v peněžní prostředky, ale zvýšení aktiv. A i na druhé straně, náklady nejsou zaznamenávány v souvislosti s nákupem aktiv či s platbou za ně, ale až když se aktiva vydávají či spotřebovávají.

Pro manažery firmy je proto nezbytné, aby měly vedle rozvahy a výsledovky rovněž přehled o peněžních příjmech a výdajích, který informuje o pohybu peněz za přesně určený interval. Obdobně jako výsledovka, tak i tento výkaz se zaměřuje na jedinou rozvahovou položku. V tomto případě se jedná o peněžní prostředky.

Koncepce výkazu cash flow je založena na příjmech a výdajích, resp. na skutečných hotovostních tocích.

ReHu

Velmi zjednodušeně to je tok peněz.