PN

Co je správně – investice, nebo investici: „Nejlepší investici/investice je investice do vzdělání“?

Odpovědi
JežíšKristus

Investicí

Já hlasuju pro 7. pád kluci

Weirdquestio

Dle mého názoru obojí, pokud to druhé slovo má konci dlouhé í, tedy investicí

Investice – 1. pád – nejlepší kdo co? Investice
Investicí – 7. pád – nejlepší kým čím? Investicí

quentos

Obojí, ale ten sedmý je spíše záležitostí odborného stylu, v běžné řeči naznačuje spíše přechodnou vlastnost.
Z nějakého nepochopitelného je odkaz na příslušnou pasáž v Příručce ÚJČ v diskuzi, kterou skoro nikdo nečte…

annas

Která „investice“ je ve větě podmětem a zní lépe i z hlediska významu?

Nejlepší investice je investicí do vzdělání.

Nejlepší investicí je investice do vzdělání
.
Když změníte slovosled, tak

1. pád – podmět – Investice do vzdělání je nejlepší investicí 7. p. .- jmenná část přísudku. je výsledkem děje.

PN

Tak jsem nakonec, aniž bych pátral v pravidlech, zvolil instrumentál. Připadá mi to tak nějak „logičtější“. Za pomoc děkuji všem. Good luck 🙂

PN

Tak že: „Nejlepší investicí je investice do vzdělání“. Podle čeho to mám poznat?

Disraeli

Pády, skloňováním.
Zde se nějak překrývá 1. a 7. pád. Roli hrají i přídavná jména/prisudky (tedy vazby příď. jmen na podst. jména a pády).
Snad bude víc zde https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=610

Disraeli

*příslovce