taborsky ruda

co je seronegativní revmatoidní artritida

jak se tato nemoc projevuje – je vyléčitelná ?

Nejlepší odpověď
kenyrts

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění, pro které je charakteristický chronický zánět synoviální výstelky v kloubech, burzách a šlachách, který eroduje chrupavky a kosti s následnou destrukcí kloubů. U pacientů s RA se však může vyskytovat i řada mimokloubních postižení.

Incidence RA se udává cca 20–50 žen a 10–20 mužů ze 100 000, prevalence se v evropských populacích pohybuje kolem 1%. Onemocnění postihuje ve větší míře ženy s poměrem 2–4:1 k mužům. I když choroba může začít v každém věku, nejčastěji se objevuje kolem 50. roku života.

Příčina vzniku revmatoidní artritidy není dosud zcela objasněna. Jedná se však o multifaktoriální onemocnění, u kterého se uplatňují interakce mezi řadou genů a faktorů zevního prostředí. Patogeneticky můžeme odlišit 3 stádia onemocnění. V iniciační (spouštěcí) fázi dochází u geneticky disponovaných jedinců působením mechanického stresu, infekce či jiných podnětů k poškození synoviální výstelky spojené s uvolněním autoantigenů. Ty jsou pohlceny makrofágy a prekurzory dendritických buněk, jejichž schopnost tyto autoantigeny zachycovat je zvýšena lokálně produkovanými prozánětlivými cytokiny v synoviální výstelce. V další fázi dendritické buňky v lymfatických uzlinách prezentují zpracované antigeny T lymfocytům, které po aktivaci migrují do kloubů, kde se spolu s dalšími buňkami (B lymfocyty, aktivovanými makrofágy apod.), produkovanými protilátkami a komplementovým systémem účastní zánětlivé reakce. Ve fázi chronického zánětu dochází k proliferaci synoviální výstelky, která se přeměňuje na tzv. pannus. Poškození kloubů u RA je tedy způsobeno několika mechanizmy: (a) eroze chrupavčité výstelky i kostní hmoty kloubu u nemocných s RA je spojena právě s tvorbou proliferujícího pannu, (b) mezi pannem a chrupavkou se nalézají aktivované makrofágy a synoviální fibroblasty tvořící matrixové metaloproteinázy (MMPs), schopné degradovat pojivovou tkáň, © do tkání vcestovalé neutrofilní granulocyty uvolňují řadu proteolyticky aktivních enzymů narušujících chrupavčitou výstelku, což dále poškozuje kloubní struktury, (d) revmatoidní faktory, produkované plazmatickými buňkami v místě zánětem poškozených synoviálních tkání vytvářejí komplexy s autologními molekulami IgG, což vede k aktivaci komplementu klasickou cestou. To opět aktivuje mikrofágy, které uvolňují prozánětlivé cytokiny poškozující kloubní struktury. Titry revmatoidních faktorů v séru korelují se závažností artritidy (ale pozor: existují i tzv. séronegativní formy RA) a s rozsahem kloubního poškození.

Kamix

Co je to revmatoidní artritida už tu bylo řečeno, jak však proti tomuto autoimunitnímu onemocnění bojovat nikoliv. Já s touto nemocí bohužel bojuji a musím říct, že nejvíce mi pomáhá CBD olej, více informací o tom jak to vlastně funguje můžete najít na https://www.pi­xolive.cz/cbd-oleje/cbd-revmatoidni-artritida/