Avatar uživatele
taborsky ruda

co je seronegativní revmatoidní artritida

jak se tato nemoc projevuje - je vyléčitelná ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4389 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
kenyrts

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění, pro které je charakteristický chronický zánět synoviální výstelky v kloubech, burzách a šlachách, který eroduje chrupavky a kosti s následnou destrukcí kloubů. U pacientů s RA se však může vyskytovat i řada mimokloubních postižení.

Incidence RA se udává cca 20-50 žen a 10-20 mužů ze 100 000, prevalence se v evropských populacích pohybuje kolem 1%. Onemocnění postihuje ve větší míře ženy s poměrem 2-4:1 k mužům. I když choroba může začít v každém věku, nejčastěji se objevuje kolem 50. roku života.

Příčina vzniku revmatoidní artritidy není dosud zcela objasněna. Jedná se však o multifaktoriální onemocnění, u kterého se uplatňují interakce mezi řadou genů a faktorů zevního prostředí. Patogeneticky můžeme odlišit 3 stádia onemocnění. V iniciační (spouštěcí) fázi dochází u geneticky disponovaných jedinců působením mechanického stresu, infekce či jiných podnětů k poškození synoviální výstelky spojené s uvolněním autoantigenů. Ty jsou pohlceny makrofágy a prekurzory dendritických buněk, jejichž schopnost tyto autoantigeny zachycovat je zvýšena lokálně produkovanými prozánětlivými cytokiny v synoviální výstelce. V další fázi dendritické buňky v lymfatických uzlinách prezentují zpracované antigeny T lymfocytům, které po aktivaci migrují do kloubů, kde se spolu s dalšími buňkami (B lymfocyty, aktivovanými makrofágy apod.), produkovanými protilátkami a komplementovým systémem účastní zánětlivé reakce. Ve fázi chronického zánětu dochází k proliferaci synoviální výstelky, která se přeměňuje na tzv. pannus. Poškození kloubů u RA je tedy způsobeno několika mechanizmy: (a) eroze chrupavčité výstelky i kostní hmoty kloubu u nemocných s RA je spojena právě s tvorbou proliferujícího pannu, (b) mezi pannem a chrupavkou se nalézají aktivované makrofágy a synoviální fibroblasty tvořící matrixové metaloproteinázy (MMPs), schopné degradovat pojivovou tkáň, (c) do tkání vcestovalé neutrofilní granulocyty uvolňují řadu proteolyticky aktivních enzymů narušujících chrupavčitou výstelku, což dále poškozuje kloubní struktury, (d) revmatoidní faktory, produkované plazmatickými buňkami v místě zánětem poškozených synoviálních tkání vytvářejí komplexy s autologními molekulami IgG, což vede k aktivaci komplementu klasickou cestou. To opět aktivuje mikrofágy, které uvolňují prozánětlivé cytokiny poškozující kloubní struktury. Titry revmatoidních faktorů v séru korelují se závažností artritidy (ale pozor: existují i tzv. séronegativní formy RA) a s rozsahem kloubního poškození.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kamix

Co je to revmatoidní artritida už tu bylo řečeno, jak však proti tomuto autoimunitnímu onemocnění bojovat nikoliv. Já s touto nemocí bohužel bojuji a musím říct, že nejvíce mi pomáhá CBD olej, více informací o tom jak to vlastně funguje můžete najít na https://www.pixolive.cz/…

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví