co je mamlas?

nemám na mysli přenesený význam(titul člověka určitých vlastnotí:)),ale význam původní.Pokud je to nějaký předmět, kde by byl k vidění na jihu čech?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo zadat slovo do modré lišty a dostal jste odpověď.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-kdo-je-to-mamalas

Kopíruji svou odpověď.

Slovo mamlas, které znamená člověka klackovitého, halamu, jinde pak člověka budižkničemu, je známé nejen v češtině,ale i v jiných jazycích.

O tom,jak se slovo dostalo do češtiny,si můžete přečíst na stránce v odkazu.

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Ještě vysvětlení původu názvu brněnského domu-mamlas – zkomolenina – jde zcela o jiný význam slova.

V letech 1901 a 1902 byl na náměstí Svobody postaven reprezentační dům s pasáží, jehož tíhu nesou na svých šíjích, ramenou a plecích čtyři nepříjemně se tvářící obři. Dostal název U čtyř Atlasů podle postavy mořského obra z antické mytologie.

Velký obr Atlas byl Titán, který se zúčastnil boje Titánů proti olympským bohům. Za to byl potrestán tím, že musel na svých ramenou nést nebeskou klenbu.

Ať již to byl zvuk slova Atlas podobající se slovu mamlas nebo pokus o nejapný žert, začali domu brněnští občané říkat U čtyř mamlasů. Tento deformovaný název se později tak rozšířil, že se s ním dnes někdy setkáváme dokonce i v některých písemnostech.

Proto pokud při procházení kolem této honosné stavby zvednete zrak k obrům v průčelí budovy, provoněném vůní zde již tradičně umístěné cukrárny, jistě si uvědomíte, že urážlivou přezdívku (spočívající v záměně slova Atlasové a mamlasové) si krásná budova nezaslouží. Nazývejme tento dům správně: U čtyř Atlasů.

http://www2.brno.cz

Zdroj: webcache.google­usercontent.com/se­arch?q=cache:-_Yt XEaST34J:nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php%3Far­t%3D31 79+p%C5%AFvod+slo­va+mamlas&cd=1&hl=­cs&ct=clnk&gl=c z&source=www.go­ogle.cz

Doplňuji:
Pokud chcete znát původ slova, otevřete odkaz, který je uvedený jako zdroj u původní otázky.

Další odpovědi
dědapetr

V Brně je cukrárna u čtyř mamlasů a jsou to čtyři sochy obrů podpírající dům.V Brně tomu nijak jinak neřeknou jak u čtyř mamlasů,jako elektrice říkají co si pamatuji šalina.a tak tomu říkávali i moji rodiče.
http://www.firmy-brno.cz/f23619-cukrarna-u-ctyr-mamlasu-brno-cukrarny/
Doplňuji:
Brno 1912

Velké náměstí

Pohled na Velké náměstí (Nám. svobody) opačným směrem než na předchozím snímku. V popředí je morový sloup, který naneštěstí zakrývá dnes nejcennější budovu, dům Pánů z Lipé. Uprostřed vzadu je vidět průhled do Ferdinandsgasse (dnešní Masarykovy ulice). Dům se dvěma věžičkami vlevo je dům U čtyř mamlasů, což jsou čtyři mužské figury tvářící se, že podpírají lodžie. Vlevo od domu U mamlasů je dům, který dnes již neexistuje. Na jeho místě dlouho stál Dům nábytku, jehož nekvalitní stavba se zhroutila a musela být stržena; v proluce pak postavili nejmodernější dům náměstí, zelenou krychli.
http://www.al­kas.org/brno/1912/­max/Brno1912-07.htm

baghira

Z uvedeného zdroje vyplývá, že se nejpravděpodobněji jedná o slovo zvukomalebné, takže žádný původní význam nemá :)

Zdroj: nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3179

Terryle

u Žďáru n.S. je jeden, co vypadá takhle :o) http://img3.raj­ce.idnes.cz/d0303/3/­3751/3751084_1405fd32198­0cb53b2ae4b51baf926e­6/images/DSC06717­.JPG
Krásná socha místního umělce.

GM

K mamlasům v Brně jsem chodívala ve školní přestávce na jedinečnou obrovskou vanilkovou zmrzlinu za 1,40 Kč. Od té toby jsem takovou nikde nejedla.