Co je laktátová acidoza?

Odpovědi
panenka

Laktátová acidóza se vyvíjí obvykle při nedostatečném přísunu nebo využití kyslíku ve tkáních, ale může se vyskytnout také u stavů, kdy je oxygenace tkání normální. Zvýšená hladina laktátu v krvi je projevem porušené rovnováhy mezi tvorbou laktátu a jeho využitím. U některých hypermetabolických stavů se může vyskytnout mírné zvýšení laktátu v krvi bez současného snížení pH krve. Hodnoty laktátu v krvi jsou u tohoto stavu obvykle nižší než 5 mmol/l. U pravé laktátové acidózy je koncentrace laktátu v krvi vyšší než 5 mmol/l, provází významnou hemodynamickou a metabolickou dekompenzaci a je spojena s nižším pH krve.

Zdroj: http://www.me­dicabaze.cz/in­dex.php?&sec=ter­m_detail&termId=544&tna­me=Lakt%C3%A1tov%C­3%A1+acid%C3%B3za