Aquamen

Co je gramaticky správně? Chtěl by jsi nebo Chtěl bys?

Nejlepší odpověď
Kepler

Chtěl bys.

Další odpovědi
annas

Připomeňte si, jak se tvoří podmiňovací způsob.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=575

Ten se tvoří z minulého času slovesa (příčestí činného) xxx – zde chtěl a tvaru slovesa být – chtěl bys.

JáJsemKarel!

Až na to, že byste se měli všichni naučit rozdíl mezi pravopisem a gramatikou, lidi…

Zdroj: Pomerančový banán

annas

Ad Já jsem Karel,

gramatika = dotaz na tvarosloví. Odpověděla jsem ji, jak se podmiňovací způsob tvoří. Chtěl by jsi x chtěl bys – nejde o pravopis, ale o gramatiku.
Vytvoření správného tvaru. I když pravopis s tím souvisí.

Chtěl bys jsi x chěl bys -tvarosloví., gramatika. Pravopis – chtěl bis ji x chtěl bis.

Jinak ženy byli doma – pravopisná chyba, gramatická – žena bylo doma.
Třeba mně/mě, je pravopisná chyba, tvar je určený pádem.