irij

Co je 2,5" a 3,5" disk?

Výhody a nevýhody, konstrukce.

Nejlepší odpověď
anonym

2,5"
instalují se především do notebooků

  • fyzicky menší rozměr
  • energeticky úspornější, mohou být napájeny i pouze z datového USB kabelu
  • vyšší cena za 1GB
  • relativně malá maximální velikost disku (asi ~1TB)

3,5"
instalují se především do stolních počítačů

  • fyzicky větší rozměr
  • energeticky poměrně náročné (napájení ze zásuvky nebo zdroje desktopového počítače)
  • velmi nízká cena za 1GB
  • dosahují daleko vyšších celkových kapacit (asi ~3TB)

Další odpovědi
Miroslavst

V současné době mají standardně disky ve stolních PC plotny o průměru 3,5 palce (tj. 8,9 cm), v noteboocích jsou menší varianty 2,5", které mají otáčky podle použití notebooku a používají se hlavně kvůli velikosti a spotřebě (díky menším plotnám je potřeba motor, který spotřebuje méně proudu). Malý disk Microdrive vyvinutý firmou IBM a používaný ve spotřební elektronice využívá 1" plotny. Ve starších typech počítačů PC XT byly disky s plotnami o průměru 5,25".

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/HDD

Děda Louda

Číslovka udává průměr disku v palcích (inch). Technické parametry popisují výrobci.