Fyzik

Co dělat, aby mě při běhání nebolelo sádlo?

Poprvé v životě jsem se dal do běhání, už jsem byl asi 10× 4 km. Protože poslední dva roky byly náročné, mám trochu pupíček (spíš mám povolené břicho a tedy špatný postoj). Při běhu cítím, jak se mi sádýlko trochu natřásá a pohupuje, a postupně začne bolet asi čistě od mechanického dráždění. A teď dilema – je to dobře, že se to namáhá, že to je jak masáž, nebo bych se toho měl vyvarovat, páč by se mi to mohlo třeba nedejbože vytahat? Mohl bych si břicho uměle zpevňovat něčím.

Omluvte přiblbost otázky, ale kolem dokola je to seriózně míněno.

Edit: Tak především jsem Brňák, ad Běchovice. Co se bot týče, mám boty na chůzi, Merrell Moab, s mým výkonem v tuto chvíli neplánuju jiné – řeším spíš to, abych to vůbec udýchal a ob dva dny se donutil jít běhat (vždycky jsem čekal až přestanou bolet svaly, nejdřív to bylo ob pět dní, pak se to zkracovalo). Postavu mám průměrnou, 27 let, 175 cm a 78 kg, v nějakých obdobích jsem chodíval do posilky + co týden taháme s kapelou apec, tak mám trochu ramena a bicáky.

A běhání je supr, léta vím že to vnitřně potřebuju, ale stud a lenost mně v tom brzdily, a chtěl bych konečně mít nějaký sport jako koníček.

Nejlepší odpověď
Kelt

Běhat můžeš, neuvádíš, za jak dlouho to uběhneš. Zkus třeba Běchovice, nebo něco v místě bydliště a vyber si libovolnou vzdálenost. Pro vlastní běh, se doporučuje běh obden. Zkus třeba toto .vyber si nějakou vzdálenost a otestuj se, jeď na maximum a další měsíc si trénuj s 70% ní účinností; tedy za stejný čas uběhni 70% vzdálenosti nebo, si prodluž dobu běhu. Ale sádlo by tě nemělo bolet, a břicho už vůbec ne. No zkus nějaký pás. Při běhu je důležitější výběr bot, pomalý nástup, běhej tak, abys mohl při běhu s někým konverzovat. Někdo doporučuje tepovou frekvenci dle věku. Já jsem naposledy běhal před 15 lety a zvládl jsem 7 Maratonů celkem a slyšel jsem řeči – Co tam chce ten tlusťoch. Takže vydrž a zkus nějaký závod. Poznáš tam zajímavé lidi.

Další odpovědi
ivzez

Sádlo nebolí, bolí svaly.
Zpevňující pás je dobrý nápad. Neměl byste ale podceňovat ani správnou obuv, možná o tom nevíte, ale může pomoci i s tím dýcháním.

aliendrone

Běh je vynikající aerobní prostředek s MNOHA nesporně pozitivními dopady, nicméně bych nepodceňoval výsledky některých studií o tom, že pravidelný a dlouhodobý jogging má i některá PODSTATNÁ negativa. (především dopad na kloubní výstelku) Lidské tělo není stavěno na provoz „80+ let“ a po dosažení cca 50 let se v případě „běžců“ ENORMNĚ zvyšuje pravděpodobnost potíží s pohybovým aparátem dolních končetin.

Lepší volba je plavání, ale pokud nelze, je i ten běh pořád mnohonásobně lepší variantou, než „dřepět u TV“. ;) Vol k běhu měkké povrchy (třeba tartan) nebo alespoň se vyhni betonu/kostkám/as­faltu – a to spolu s vhodnou obuví.

Jinak sádlo „nebolí“ (tolik ho zase nemáš s ohledem na zadané míry), jde jen o nezvyk. Příčina jsou uvolněné břišní svaly (které se stahují). Časem to přejde. :)

elkon

Shoď kila a nebude ti nic při běhu bolet

Alesh

Nevím, neviděl jsem tě, jak na to jsi, jak běháš atd. Každopádně je potřeba prozkoumat tyto věci:
Obuv, ve které běháš (musí být kvalitní, pro tebe vhodná, dobře padnoucí atd.).
Povrch, na kterém běháš (určitě ne tvrdé povrchy, potřebuješ jít na měkké a rovné).
Vzdálenosti, které běháš s ohledem na tvojí kondici (nic se nesmí přehánět, ze začátku se to nesnaž „urvat“, musí tě to především bavit a nesmíš to tělo přetížit).
Jestli vůbec v tvém případě je dobré běhat a nezačít nejprve s něčím jiným, resp. míň běhat a nahradit to jiným sportem či činností. (obecně bych doporučit hýbat se pravidelně, střídat aktivity – chůze, běh, in-line, plavání, kolo atd.).
Pupek se ti žádným sportem nevytahá, jakýkoli sport ti ho bude více či méně zpevňovat.

Reezo

Nějaké přilnavé fitness oblečení, které vám bude držet bůčky pohromadě? 🙂

mosoj

Začátek vždycky bolí. Bez bolesti se na začátku neobejdeš.Nep­řestávat a ono to přejde. Nebolí tě sádlo ale ochablé břišní svalstvo!!!!!
Je důležité běhat aerobně. Není vhodná maximální zátěž!! Sleduj tepovou frekvenci. Doporučuji si o aerobním běhání něco přečíst. Já když jsem kdysi začínal běhat, tak jsem měl oteklé nohy v kotnících. Vše časem přešlo a naběhal jsem v aerobním režimu tak 200 km za měsíc po dvacet let. Na boty jsem neměl, ani běžně nebyly. Běhal jsem v gumových kopačkách se špunty za 50 Kč. Samozřejmě po lesních cestách, nikoliv po asfaltu. Asfalt není vhodný ať máš boty jaké chceš. V té době jsem se cítil nejlépe!!! Bohužel kolem 50 let jsem musel přestat pro nemoc. Takže mluvím o tom co jsem sám zažil!

https://www.bez­hladoveni.cz/kal­kulacka-tepove-frekvence/

Kelt

Nebolí sádlo, bolí svaly , nebo orgány, které jsou v dutině břišní. je to třeba určit, žaludek, žlučník, slinivka, střeva a pod. Takže pár rad. Je třeba běhat před jídlem, nebo ne těsně po jídle. Pak máme problémy s nestrávenou potravou. Dále čas a vzdálenost nejsou rozhodující, hlavní je vnitřní pocit. Můžeš si samozřejmě měřit dobu běhání, ale když se nechceš připravovat na závody, zkus něco jiného. Střídej běh a chůzi, začni chůzi, přejdi do běhu, pak zase. Nebo běhej a když ucítíš bolest, přejdi do chůze. Posiluj si břicho, možná máš špatnou techniku běhu. Zkus se natočit při běhu, nebo někoho požádej a pak to porovnej s profesionály. Uvidíš rozdíly. Přidávej si vzdálenost, kterou uběhneš, rychlost, intenzitu, prostě si to užívej. Rozcvič se, dělej strečink a jak někdo doporučil, můžeš změnit i povrch. Pozor na uklidnění, na to nezapomínej. A měj před sebou určitý cíl, zlepšení, ale řiď se pocity. Nesnaž se toho dosáhnout co nejdříve. Pomalu, ale jistě.

Fyzik

Běhám tuto trasu https://mapy.cz/s/ce­cahekoco čistého času cca 35 minut.

Alesh

Kokám na to, a není to celé nebo skoro celé jen po asfaltu? Přitom o kus dál máš již lesy a měkčí povrchy, určitě bych volil spíš tuto možnost, i kvůli lepšímu ovzduší.

Fyzik

Je to dost do kopce, to jdu chůzí, ale neflákám se.

Alesh

To nevadí, hlavně když držíš tepovku.