zjentek

Čím zakonzervovat značné dutiny ve stromu, které po letech vznikly po předchozím zásahu tupou pilou při ořezu haluzí?

Napadá mne pryskyřitě, ale ta je dost drahá (pokud vůbec k sehnání) a tady bude zapotřebí celej kyblík, tak 20kg.
Čím byste ty rány vyplnili vy?

Drape, prší a pere slunko do dutin haluzí, který jsou téměř proti obloze, jíl by mně vyplavila voda… co je tam dál možnýho za hmotu?

Gecco, to je dobrý nápad.
Napadá mě obít to ipou, anebo použít akrylátovej tmel. Dneska dělaj různý variace v barvě dřev, třeba eben, buk, padouk, ořech, iroko, bilinga… takže bych koupil odstín ruj, když je to ruj, ať je to hezké ;).
Což je vlastně keř, ale já si to narouboval, takže mám stroj rum. Šlo by to tím tmelem? Nějyaké lepší nápady? Zanebbal jsem to, no, ale teď to chci zachránit! Nebo ta ipa? Nebo co? Montážní pěnu tam nedám, to by nebylo vůči ruji fér. Nebo jak se to dělá? Jak to dělaj při záchraně památečních, či jinak vzácných stromů? Ještě mám střešní tmel, ale tam je asfalt, dehty, nebo co, to je blbý, není?
Strom má tak 40let a citová vazba je hluboká… akorát prší do pahýlů po hlavních větvích a vytéká to dole kmenem, jinak je v pohodě ;)

Po letitém zanedbávání je tedy důvodem k řešení záchrana stromu.

Oprava: strom ruj!

Nejlepší odpověď
Drap

Třeba jílem, pokud jsou již otvory staré a dřevo na povrchu je mrtvé.

Další odpovědi
Kryšpín

Zajistit aby tam nevnikala voda, příp. vypudit mravence a strom si poradí

gecco

Zjentku – jestli byla pila tupá nebo ostrá je skoro fuk… Vlastně úplně…
😉
Ale o tom stromu samotném by ses mohl rozpovídat – druh, stáří, lokalita, citová vazba majitele, kde poškození jsou (kmen, hlavní větve…) – některá poškození je zbytečné řešit (strom se zvetí) a některá je zbytečné řešit (strom ti neleží v patě) a některá je zbytečné řešit (lepší je strom pokácet). Pokud máš důvod k „řešení“ – budto si pozvi dobrého dendrologa – anebo se rozepiš…
😉
_____________­__________________
Asi by to šlo i tím akrylátovým tmelem, ale tohle – http://www.zah­radkarske-potreby.cz/ostatni-pripravky-steparske-vosky-a-balzamy-katskup988077.php – je lepší…
😉
Problém u vykotlání je ten, že se k tomu poškozenému dřevu nedostaneš, takže ti asi nezbude, než strom ošetřit tak, aby do dutin už dále nezatékalo a nedocházelo k tak rychlé degradaci dřeva. Na druhou stranu – když poškození dřeva v dutinách neošetříš, bude dřevo i nadále tlít a poškození je tak nevratné a každopádně zkrátí životnost stromu (musel bys poškozené dřevo odstranit a čerstvé řezy ošetřit voskem/balzámem).

Klaproth

Na vesnici se na tohle odjakživa používá směs hlíny nebo jílu a kravského h…

zjentek

Vytéká to dole u podlahy ďurou v kmeňu a tu bych taky zalepil, až budu vědět čím!

zjentek

Gecco, poklona za tento tvůj skutečný zájem. Už už jsem tam chtěl vložit obrázek, ale pak jsem přemejšlel, přemejšlel, jestli to má fakt cenu… prostě sakra napište nějakou tu výplň (pokud nějaká) co se používá na konsolidaci vykotlaných stromů (větví, kmenů) a basta! ;)))

gecco

Používá se i beton…
Ale nejjednodušší a nejlepší je prostě zakrýt dutiny proti dešti (lepenka, IPA, plech…) a otvor dole zaplácnout třeba kusem prkna (spíše proti dalšímu mechanickému poškozování (hlodavci…), než proti vodě…
😉

zjentek

Ad Kryšpín: A čím?

zjentek

Gecco, vidíš to, a já hlupoň myslel, že jednou z nejdůležitějších věcí při ořezu či stříhání stromu je ostré náčiní. Tedy v případě, že chceme strom zachovat, případně jen omladit, aby byl zdráv, bez infekce a v některých případech třeba plodil a tak… ještěže mě vždycky někdo teoreticky vyvede z omylu ;)

gecco

No jo – ostré nářadí méně poškozuje dřevinu (a lze snáze – ihned – ošetřit) – ale pokud už je rána vykotlaná, je ostrost někdejšího nástroje nedůležitá…
😉

zjentek

Supr, tak já to tu už nebudu řešit a dám tam tu ipu, nebo lepenku na pár šroubků. Stejně by se strom nezregeneroval, i kdybych se s tím mazlil a věřil u toho v boha. Abys nemyslel, že sem hňup- já sem si to tež myslel!!! ;)
Eště mám ondubar, tak ten tam přišrubuju… eště, že tu jsi, chlape! ;)

gecco

😉