dubraro

Čím se liší nebo jak se rozezná velkorážný kulomet od rychlopalného kanónu?

Nejlepší odpověď
Emefej

V dobách mé služby to bylo takto – do ráže 20 mm se jedná o kulomet, vyšší ráže jsou označovány jako kanon.

Další odpovědi
aliendrone

Krásná otázka, ale jasnou odpověď ti nedají ani „profíci“ – zelené mozky. :)

Jisté je, že to není ani o ráži a ani o kadenci zbraně. České zbraňové názvosloví je spíše o tom, jak moc je příslušná guma nalitá, anglosaské na tom není o mnoho lépe, ruské je jen o trochu lepší. Nejlepší je asi německé rozdělení (jak jinak) a to definuje kulomet jako zbraň střílící projektily, které působí výhradně kineticky, kdeždo kanón může střílet projektily výbušné (granáty).

Hele, dumat nad tím nemá smysl, venkoncem někdy je matoucí názvosloví úmyslné, třeba v případě druhoválečných německých „nebelwerferů“ („vrhačů mlhy“/zadýmovačů), což byly regulerní raketomety, které ovšem Versailleská smlouva Německu zakazovala. Ostatně i ruské „kaťuše“ Rusové sami označovali nikoliv jako raketomety, nýbrž minomety. Tudíž se nediv, když se setkáš s podivnostmi jako „kanónová houfnice“ či náš starý známý „samopal vz 58“, který ovšem samopalem NENÍ, je to regulerní útočná puška. :)

S tímhle se setkáš nejen v oblasti vojenské, dodnes kupříkladu nechápu označení TV pořadu jako „KOMEDIÁLNÍ DRAMA“ aj. významové perly. Už chybí jen aby kuchaři vymysleli „slaný cukr“ a matlalové „černou bělobu“. ;) :D :D