sandy45

Čím provést patinu na olovu?

Odlil jsem si olověné cvočky,ale jsou lesklé a světlé.Chtěl bych je mít tmavě šedé a matné.

Odpovědi
IK

dočkáš se oxidace 🙂

„tzv.oxidace, se objeví vždy, když se olověná páska dostane do kontaktu s atmosférou – povrch se postupně okysličuje a sám si vytvoří přírodní ochranný film – tzv.patinu, která se nakonec vyznačuje danou šedou barvou.“

Zdroj: http://sklarsky-prumysl.gds.cz/le­pena-vitraz---regalead/olovene-pasky

Damiana

Já zase našla toto, snad ti to pomůže 🙂
Elektrolytická pasivace olova, 1% roztok kyseliny sírové (nebo 5% jodidu draselného nebo 5% síranu sodného). Vzniká bílá až šedá patina. (Předmět se zapojí na několik sekund jako anoda. Katoda je z nerez oceli, proudová hustota 1–2/Adm2.)