Xanada

Čím natřít starou dřevěnou kůlnu na zahradě?

Na zahradě je stará kůlna ze dřeva a dřevotřísek.Nikdy nebyla natřena barvou.Chtěla bych ochranný nátěr,který mohu hned použít,bez předběžné úpravy dřeva.Zároveň nechci investovat moc peněz.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Nejvhodnější nějaké syntetická lazura (Luxol a pod.) a tmavý odstín „palisandr“.

Další odpovědi
nyjono

Souhlas. Luxol je dobrá volba.
Taky ho používám.

elkon

Pokud je to opravdu staré dřevo, tak třeba vyjetý olej.

paul1

Já jsem natíral starou trámovou konstrukci a desky na dílně s přístavbou na dvoře směsí polovina vyjetý olej a polovina nafty. Tím prý natírali dřevěné stavby v skanzenech . Je to už 15 let a drží to 😁
Doplňuji – k poznámce od „Midoc“:
Možná je to „prasárna“, ale vše je potřebné posuzovat z časového hlediska. V té době byl problém se vyjetého oleje zbavit tak, aby člověk nenadělal jak se říká víc škody, jako užitku. Také byl problém s nátěrem na staré dřevo, který by byl vhodný proti dřevokaznému hmyzu (který se už v dřevě uhnízďoval), proti plísním a houbám. Takže jsem byl rád, když mi soused nabídnul vyjetý olej, se kterým si nevěděl rady. Co ještě dodat? Možná by bylo zajímavé podívat se na škodlivost jiných nátěrů na dřevo, zase ale z časového hlediska. Myslím, že tu nebude podstatný rozdíl – používaly se různá rozpouštědla, PCB a jiné přísady.

https://www.bal­.cz/dotaz/pre­treni-luxolu-lazurolem/

Zdroj: https://voton­.cz/informace/u­zitecne-informace/rady-a-tipy/co-s-vyjetym-olejem-jak-legalne-zlikvidovat-po-vymene-oleje-v-aute

Midoc

Natírat plot, nebo dřevostavby vyjetým motorovým olejem je prasárna. Je to nebezpečný odpad. Bude to i smrdět několik let. Nepůjde to ničím přetřít.
Dřevo se může natřít tenkovrstvou lazurou, dřevním olejem, nebo dřevním terém.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lurenka

My máme pergolu a k tomu zahradní domek. Super kombinace… Ale variant je celá řada.

Midoc

Může se použít i kvalitní vodou ředitelná barva, nebo lazura.