wendyX

Čím je způsobena postupná degradace a časem úplný rozpad některých molitanových výrobků? ⇩

Za uplynulé roky mi prošlo rukama množství výrobků z molitanu. Jak ale čas ukázal, kvalita byla velmi rozdílná… U některých došlo během pěti až šesti let k drolení jemných ‚pilin‘, později začly odpadávat už větší části a nakonec to bylo jenom na vyhození…

Naproti tomu mám stále několik plátů tl. cca 3 cm, které jsou staré min. 20 let- a jsou zcela beze změn- pružné, nic z nich ‚nepelichá‘. Takže- čím to může být?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si pročíst články týkají se sice matrací, ale i tam se píše o molitanu. Nevím, zda je to pravé ořechové.
http://www.matrace-trutnov.cz/slov­nicek-pojmu/#pur

"Kvalita molitanu, tedy PUR pěny, vždycky určuje především její objemová hustota. Tedy jednoduše řečeno – kolik materiálu v matraci vlastně je. Určuje se to v kilogramech na metr krychlový (kg/m3). Při výběru matraci proto sledujte tuto položku, chtějte vědět, jestli má pěna matrace, o kterou máte zájem, například 35kg/m3 nebo méně či více. "
https://favi.cz/clan­ky/matrace-z-pur-peny-zakladem-je-polyuretan

T"epelně modifikovaná lehčená polyuretanová PUR pěna o objemové hmotnosti 30 kg/m3 a odporu proti stlačení 4,8 kPa. Objemová hmotnost nebo-li hustota definuje, kolik kilogramů váží 1 m3 pěny a tím určuje jeho životnost. Čím je vyšší objemová hmotnost pěny tím bude mít delší životnost než dojde k trvalé deformaci. atd."
http://www.pro­pur.cz/27,moli­tanove-desky-molitan-na-miru-metraz-pur-pena-rp3048.html

Další odpovědi
Drap

Záleží na tom, jak jsou používané a dalším hlavním důvodem je že se potupně při výrobě zvyšují dávky činidla rozpadu, stejně jako u některých PVC folií, tak aby tyto výrobky byly rozložitelné. Jinak by byly schopny držet svůj tvar v přírodě stovky let.

bflmpsvz2

To o těch matracích je o něčem jiném. Zažil jsem molitan, který se stal plastickým, dokonce mazal. A molitan, který se sypal. Musí to být nějakými zbytky chemikálií v použitém polyuretanu. Pokud tedy nebyl molitan na slunci, UV záření působí na většinu plastů destruktivně.