zjentek

Čím (dle ČEHO) jsou určovány ceny energií?

Poptávka? Princip identický jako například u elektroniky či automobilismu?

Nejlepší odpověď
Drap

U energií to nezáleží na poptávce. Cena výroby , což je zanedbatelná halířová částka. K tomu nějaký zisk, náklady přenosových soustav, nájem jističe, zisk a poplatky distributora. Teď se to dělá tak, že levná elektřina se prodá do Německa na burzu, / i když ve skutečnosti neopustí republiku/, tam se připočítají emisní povolenky, příspěvek na fotovoltaiku a podobné zelené nesmysly, opět poplatky a zisk distributorů. V situaci kdy je plyn i elektřina, tak by snad mohla být i důležitá ta poptávka. Pokud však víme, že jsme zastavili a nechceme plyn, tak se musí čerpat elektřina, takže pokud cenu zvýšíme cca 20×, jako teď, tak se nic neděje a ti koneční odběratelé, to budou muset zaplatit. K tomu samozřejmě, daně DPH a podobně. A už jsme na ceně , kterou si každý dovolit nemůže.

Další odpovědi
Ametyst

Ekonomika a kalkulace ceny jdou mimo mě: nechám to odborníkům. O čem se mlčí:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=GXiJLUGbSXg 7-min. video o tom, co dělá vláda, aby ještě víc pomohla už tak ziskovému ČEZu. Pohrdaný daňový poplatník, klient, zákazník, zase ostrouhá, a zaplatí všechno do haléře. Neuvěřitelné!