Fun-Tomas

Elektrická energie pro byt 1+kk 35m2

Zdravím, rád bych věděl, na kolik cca přijde elektrická energie v zatepleném bytě s plastovými okny v bytě 1+kk 35m2?

Byt má:
lednici, elektrickou troubu, mikrovlnnou troubu, PC + televizi, elektrické topení a boiler. V bytě jedna osoba.

Opravdu nevím, jaké měsíční zálohy si mám nastavit. Jde mi jen o přibližnou částku, kteoru nevím, podle čeho vypočítat. Děkuji.

Odpovědi
mosoj

No tak ono záleží jakého druhu máš topení a kolik má příkon. Totéž platí i pro boiler . Od toho se také odvíjí tarif pro elektrickou energii.

ivzez

Záleží na tom, co míníte elektrickým topením,
a na kolik stupňů byt vytápíte.

Já v bytě 45 m2 topím v jedné místnosti WAWkami,
vodu ohřívám karmou, vařím a peču na elektřině,
v druhé místnosti topím přímotopem a v koupelně
infrazářičem (ten vždy jen na pár minut).

Teplem hodně šetřím. Letos jsem začala topit až na konci října,
ještě netopím naplno (topení na noc vypínám).

Mám dvousazbu D35d – 16 hodin NT a 8 hodin VT.
Spotřebu mám cca 69 % v NT, zbytek VT.
Ročně mne elektřina vyjde kolem 13.000 Kč.
Topíte-li více než já, nastavila bych zálohy min. 1.500 – 2.000 Kč.

Máte-li NT jenom na 8 hodin (zmiňujete bojler),
doporučila bych přejít na sazbu přímotop.
Budete sice mít o něco vyšší měsíční poplatky,
ale na ušetřeném VT (část spotřeby přesunete do NT)
se Vám to více než vrátí.
Doplňuji:
Na dvojsazbu už jsem za dlouhá léta tak zvykla,
že všechen větší odběr (vaření, pečení, praní)
mám v NT – to je pak samozřejmě také znát.

anonym

Ať jsi vlastník, nebo nájemník bytu, tak smlouvu na dodávky elektřiny většinou sepisuje ČEZ s obyvatelem bytu. Vychází ze spotřebičů v bytě a z jeho energetické náročnosti. Odhadla bych zálohy na částku 1500,– -až 2500,–Kč měsíčně. Pokud si budeš výši určovat sám, tak bych nešla pod dva tisíce.

Petr Woff

Zdravím Vás, Tomasi, věřím, že máte zatepleno dobře, ale jinak je „tepelná izolace“ a „zateplení“ dost široký pojem – může být provedeno i špatně, takže potom není znát žádná významná úspora energie. Lepší vypovídací hodnotu by měly tepelné ztráty, měřené v kWh na čtvereční metr za rok, směrodatné údaje byste měl najít v průkazu energetické náročnosti budovy (samozřejmě pokud je vypracován). Běžná dnešní novostavba může mít spotřebu energie na vytápění 100 kWh/m2/rok, což by ve Vašem případě znamenalo 3 500 kWh/rok, při ceně kolem 2,7 Kč/kWh elektřiny v sazbě D45d (přímotop apod.) tedy kolem 9 500 Kč ročně. Spolu s ohřevem vody a dalšími spotřebiči se zdá, že měsíční záloha přes 2 000 Kč by byla zbytečně vysoká. Více o výpočtu spotřeby elektrické energie najdete zde: http://www.eon­.cz/radce/uspo­ra-energie/uspory-energie/vypocet-spotreby-elektricke-energie S pozdravem Petr, E.ON Rádce