Emma

Chci darovat byt půlku bytu v osobním vlastnictví manželovi.Máte někdo zkušenosti?Jaká je cená darovací smlouvy atd.Díky

darovací smlouva

Nejlepší odpověď
Hlada

Uzavřete s manželem darovací smlouvu. Různých vzorů a ponaučení, co má obsahovat, je na internetu hromada. Udělějte si tři vyhotovení a na jednom si nechte ověřit podpisy. Dál budete potřebovat žádost o vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Také můžete využít formulář. Poplatek za vkld je 1000 Kč.
Podle zákona 357/92 jste jako manželé osoby I. skupiny. Nemusíte proto platit žádnou darovací daň. Protože půjde o bezúplatný převod, nebudete platit ani daň z převodu nemovitost a nebudete proto podávat žádné daňové přiznání. Když si smlouvu vytvoříte pomocí vzorů, nemusíte platit žádného advokáta ani notáře.
Doplňuji:
Protože se neplatí žádná daň, nebudete potřebovat ani žádný znalecký posudek. Mohl by však být vhodný do budoucna pro případ, kdybyste někdy potřebovali doložit hodnotu darovaného majetku.

Další odpovědi
Vseznalek88

Cena za jakou převedete část bytu na manžela se bude odvíjet od odhadní ceny nemovitosti ( notáři na to mají tabulky). Počítejte tedy, že zaplatíte cca 2.000,– až 6.000,– za odhad a pak cca 10.000,– u notáře. pak ještě zaplatíte za vklad do katastru. tam už je to v řádech stakorun ( bývalo to 500,–, te´d to už bude asi víc – tipuju 2× tolik)