AK

Čeština – ponořená nebo ponořena?

Věta typu: Do roztoku přimíchejte kousek ocelové vlny tak, aby byla zcela ponořená.

Vždycky mi dělá ve větách problém určit, zda dát koncovku dlouhou nebo krátkou koncovku.
Ponořená nebo ponořena?
Jak a proč? Kdy použiji dlouhou, kdy krátkou? Prosím, vysvětlete mi to nějak lidsky, případně mě přesměruje na vhodný odkaz.

Díky,
AK

Nejlepší odpověď
annas

Ještě doplním o pomůcku, která někdy pomůřže. I když se jmenné tvary používají méně, ale stále platí určitý významový rozdíl mezi jmenným tvarem a tvarem složeným (odkaz quentose).

Jmenný tvar má blízko k příslovci. Záleží na slovesu.

Řekneme např. Ten člověk je zdrávý, mladý, nemocný = složený tvar. Ten člověk vypada zdráv, mlád, nemocen = zdravě., mladě, nemocně.

Takže váš příklad … aby byla vlna zcela ponořená, nebo ponořena.? Můžete jmenný tvar nahradit příslovcem ponořeně? Vlna vypadala zcela ponořeně????

Podle učebncie Novočeská skladba od V. Šimillauera.

Další odpovědi
quentos

Srozumitelně to vysvětluje příručka ÚJČ:

„Chceme-li vyjádřit děj, dáváme přednost opisnému pasivu, a to zejména v projevech psaných: Objednávky byly/jsou/budou vyřizovány postupně. Sazenice byly/jsou přesazovány a pravidelně přihnojovány. Hovorověji: vyřizované, přesazované, přihnojované.
Chceme-li vyjádřit výsledný stav (tj. stav jako výsledek předcházejícího děje), dáváme rovněž přednost opisnému pasivu, zejména v psaných projevech: Byt byl/je/bude zapečetěn. Jsem objednán na osmou hodinu k lékaři. Všechny programy byly/jsou/budou aktivovány. Hovorověji: zapečetěný, objednaný, aktivované.
Chceme-li vyjádřit stav chápaný jako vlastnost podmětu, užijeme jmenné konstrukce se sponou. Mezi následujícími dvojicemi vět je významový rozdíl: Včera byla místnost uzavřena (= v předešlých dnech byla otevřená) × Včera byla místnost uzavřená (= včera místnost nikdo neotvíral). — Včera byla jednání uzavřena (= včera jednání skončila, byla ukončena) × Včera byla jednání uzavřená (= včera se konala neveřejná jednání).
Přestože krátké (příčesťové) formy ustupují z užívání, a to i ze spisovného úzu, bylo by škoda, abychom se zcela vzdávali rozdílů mezi formami opisného pasiva a adjektivními tvary po sponě být, protože jsou schopny, byť v různé míře, vyjádřit rozdílné významy. Příklady uvedené výše to zřetelně dosvědčují.“

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=420

anonym

Ocelová vlna byla do roztoku ponořena tak, aby byla celá ponořená…
😉
S krátkým „a“ jde o sloveso (ponořit), vyjádření děje ´ponoření´.
S dlouhým „á“ jde o přídavné jméno (ponořený/á/é) – vyjádření stavu ´ponoření´.

Dochy

Zrovna v té větě jsou oba tvary správně (myslím) a význam se mění jen nepatrně…

talka

mowla – jako vždy má pravdu!!! Ponořená (adjektivum) vlna byla ponořena.