sona32

Čeká mě gynekologická operace. Jak taková operace probíhá? Co všechno mě v nemocnici čeká?

Za necelé 2 týdny jdu na gynekologickou operaci. Byla mi diagnostikována cysta (6 cm) na levém vaječníku. Bohužel léky ani nic jiného nepomohlo. Je prý ještě malá naděje, že by mohla sama prasknout, ale iluze si nedělám. Budou mi to dělat laparoskopicky v narkoze. Jak takové operace probíhá? S čím vším mám počítat? Co všechno mě v nemocnici čeká? Jsem z toho dost nesvá a trochu se i bojím. Bodu moc ráda za vaše zkušenosti.

Nejlepší odpověď
Drap

Laparoskopicky v narkóze, nebudeš ani vědět, že ti něco dělají.

Další odpovědi
gecco

Jen doplním kolegy – po operaci, cca druhý den, půjdeš domu.
Asi za týden na kontrolu a vytažení stehů.
A na břiše ti zbudou tři úhledně, cca kruhové, asi 1 cm v průměru, jizvičky…
😉

Kepler

Není třeba se obávat. Nějakou dobu tě nechají bez jídla, pár hodin před operací ti podají sedativa pro uklidnění. Na sále ti zavedou do žíly jehlu a provedou algosedaci. Vůbec nepostřehneš okamžik, kdy padneš do limbu. Když tě proberou, budeš okamžitě plně při smyslech a pravděpodobně se zeptáš, kdy už začnou…

Dochy

Než Tě uspěj, udělej si jakžtakž pohodlí. Žena ví že si nějak zaklonila hlavu, protože tam byl nějakej symaptickej anesteziolog a pak několik dní měla problémy s krkem.
Ty jizvičky myslím téměř určitě nebudou kruhové 😉

katushka7

Jestli jsem to dobře pochopila, tak chces asi popis celeho pobytu v nemocnici, takže ti můžu napsat, jak to probihalo u me, ale myslim, ze je to tak vsude stejne. Ja prodelala gynekologickou operaci před 2roky. Hlavně se obrn trpelivosti a vem si tam něco na cteni nebo notas-hodne nemocnic ma free wifi pripojeni, protože tam budes mit dlouhou chvili.
Nastup do nemocnice jsem mela den predem, tam se priprav na další vyšetřeni a hlavne anesteziologicke, kdy si me proklepla moje anesteziolozka. Před operaci budes mit pust, tzn. minimálně 6hodin nejist a hodinu nepit. Samozrejmosti je byt odlicena a odlakovana a zadne sperky ani náušnice. Vecer koupel (mela jsem vlastní mydlo a sampon). Na spani mi daly tabletku, asi kdybych kvuli stresu nemohla usnout. Ja se vyholila doma, ale stejne me sestra ještě rano holila.
Před operaci jsem dostala nejake leky a injekci na uklidneni (ja po nich byla naprosto uvolnena az flegmaticka). Jeste mi navlekly „andelicka“ (takova ta kosila v zdu rozepinaci) a puncochy proti tromboze. Pak uz nasledoval odvoz na luzku na předoperační pokoj. Tady jsem se na luzku svlekla do naha, presunuly me na pojidne luzku ci spis takove lehatko a prykryly me dekou. Jeste mi na hlavu navlekly operacni cepici. Sestra zkontrolovala moji totožnost a také důvod operace, nasledne mi zavedla kanilu. Mozna ti je asi ted neprijemne, ze budes muset byt naha, ja taky nebyla vyjimkou, ale veř, že personál nemocnice je vždy maximálně diskrétní a respektuje tvou intimitu. Oni jsou na to zvykly, takze zadne „ocumovani“ se nekona. Navic jsou tam hlavne sestry.
Pak uz me prevezly na operacni sal. Presun z toho pojízdného luzka na operacni stul a nohy jsem musela dát „na kozu“, coz byla pekna gymnastika. Sestra mi pak pres pipku prehodila takovou zelenou decku, jinak jsem celou dobu byla prikryta takovym tim zelenym prosteradlem. Jak sama vidis, o intimitu se bat nemusis.
Anesteziologicka sestra mi natahla levou ruku a zapojila kanilu. Pak mi ještě daly meraky na hrud (EKG), kolicek na prst (saturace krve) a na ruku merak tlaku(nekdy se ještě davaji na celo senzor pro mereni hloubky anestezie, ale nepamatuju se, ze bych je dostala). Pote se me ujmula anesteziozka. I ona zkontrolovala moji totožnost a také důvod operace, chvilku si se mnou povidala, asi aby zmirnila napeti a pak mi prilozila k obličeji masku s kyslíkem se slovy „dobrou noc“. (věci na uspani dostanes nitrožilně přes onu kanylu). Za par vterin jsem byla v limbu.
Samotnou operaci tedy zaspis a většinou si nebudes nic pamatovat. Po co usnes ti anesteziolozka zavede takovou trubicku do krku, to je kvuli tomu, že při narkoze dostanes tzv svalovy relaxans a kvuli tomu během operace budes napojena na anesteziologicky pristroj, bude ti pomahat s dychanim. Pokud te to vic zajima, tak na Youtube je spousta videí.
Po operaci te probudi ještě na sale a zkontroluji, že jsi při vedomi. Pak odvezou bud na takzvany „dospavaci pokoj“ nebo prímo na nemocnicni pokoj nebo na JIPku, to podle zavaznosti operace. Kdyz ti to budou delat laparoskopicky (drobne vpichy), tak půjdeš pak na pokoj a většinou do 3dni domu.
Kazdopadne ti preji at je vse v poradku a bez komplikaci.

gecco

Dochy – ne, že bych nějakou laparoskopii prodělal, ale už jsem pár jizev po ní viděl…
😉
Po trokaru se tvoří keloidní jizvy a je-li operace nekomplikovaná (a operatér dobrý), je jizva malá.
Bez další korekce ´hrbatě kruhová´…
😉

Dochy

No já to ještě později zkusím zkontrolovat, jestli ještě nějakou jizvu najdu. Ale kruhová? To by si někdo opravdu musel dát záležet. Krátká čárka s 1–2 hvězdičkama, nebo jen hvězdička, ale kruh? Nikdo nevykrojí kolečko aby ho pak zase vrátil a zašil…

Dochy

Tak jsem provedl kontrolu… Už po té době dá práci ty jizvičky najít. Jedna vypadá jako K, druhá něco mezi X a plus. Samozřejmě bezpatkový font 😉