klobasnik

Čeho se dopustí, a co hrozí člověku, který nevrátí klíče k nemovitosti, která mu přestala patřit?

Upřesnění v diskusi

Odpovědi
Muffz

Tak z bezpečnostních důvodů by si měl každý nový majitel jakékoliv nemovitosti v první řadě vyměnit zámky, protože nikdy neví, kolik bylo vytvořeno kopií klíčů. U bezpečnostních klíčů nevím, ty se kopírovat nedají bez papíru a jejich vrácení na vyžádání je nutné pod podmínkou nějaké sankce (může být i obsahem nájemní smlouvy).

Přinejhorším je to krádež klíče, může být nahlášeno na policii, ale spadne to maximálně do přestupku. Leda by se provedla výměna všech zámků a klíčů a přesáhlo by to 5000,–. Těžko říct, je tu pořád málo informací.

zjentek

Mně by třeba zajímalo, když vracím nemovitostr, kdo přesně ví, kolik jsem od ní měl po dobu jejího užívání klíčů?
Nehrozí nic, mám je tajně doma, anebo jsem je dávno vyhodil.

Smlouvyzdarm

Pominu-li upřesnění v diskusi tak je to je otázka dalších okolností. Např. prodáváte byt a máte dohodnuto, že klíče předáte dne xy, ale napíšete, že si nový vlastník může odvrtat zámky, ale klíč mu prostě nedáte. Pak je otázkou zda máte ve smlouvě nějakou sankci pro případ, že to nepředáte, ale to je asi jasné. Pokud ne, mohl byste se domáhat práva na náhradu škody (tedy té se můžete samozřejmě domáhat vždycky i kdyby tam byla nějaká smluvní pokuta) ve výši nákladů na výměnu zámku a samozřejmě nákladů následného právního zastoupení, ale to je opravdu jen teorie a zůstává otázkou jak by bylo vůbec rozhodnuto. Navíc tím, že by Vám klíč nedal by se mohl dopustit přestupku proti majetku dle § 50 přestupkového zákona. Policie by se na Vás, ale s největší pravděpodobností vykašlala a odkázala Vás na občanskoprávní řízení.

Důležitou roli by mohla hrát i (jak já říkám) legenda provázející celou záležitost, třeba by Vám zavolal, že vám klíče nedá právě proto, že jste ho z nějakého důvodu pěkně naštval. Pak by mohl přicházet do úvahy také přestupek proti občanskému soužití § 49 (přestupku se dopustí ten kdo se vůči jinému dopustí schválnosti) na to už by policie slyšela mnohem lépe.

Byť je to asi také jen teorie, tak by se dle mého mohlo za určitých okolností jednat i trestný činu dle § 208 Neoprávněný zásah do práva k domu , bytu nebo nebytovému prostoru, který hovoří, že může být potrestána osoba, která oprávněné osobě brání v užívání, ale k tomu by asi nestačily jen běžné dveře a běžný zámek, ale muselo by se jednat o dveře pevnosti, aby to dle mého splnilo předpokládaný požadavek, ale ta možnost tu je. S tímto paragrafem však dle mého policie moc pracovat neumí.

Poslední co mě ještě napadá je vrácení klíčů pronajímateli, byť se v otázce objevuje spojení slov – k nemovitostí, která mu přestala patřit, ale víme jak je to často s formulací otázky. Myslím si dokonce, že větší polovina družstevníků úplně standardně říká, že jim patří družstevní byt, byť to není pravda a oni jsou jen nájemci. A asi by bylo škoda nezmínit i tuto možnost. Samozřejmě by zde připadalo do úvahy to samé co je uvedeno výše. U toho majetkového přestupku by to mohlo spadnout pod jiné písmeno, ale mohlo by to přinést ještě jednu důležitou věc a to sice, že do doby než by nájemce vrátil klíč, tak by po něm mohl chtít pronajímatel, aby platil tak jako by nemovitost užíval – nájemné a zálohy na služby…….

Ve vámi uvedeném případě si myslím, že by se tím policie nezabývala a odkázala vás na občanskoprávní řízení i když by se skutečně mohlo jednat o přestupek jak jsem již zmínil, protože druhá strana si přisvojila cizí věc. Klíč je zcela určitě příslušenstvím věci hlavní.

Otázky tohoto typu, pokud by nepřišlo upřesnění v diskusi, jsou vždy tak trochu zavádějící, alespoň tedy pro mne. Vždy přemýšlím co se tazateli stalo, že se tak ptá a kam konkrétně jeho otázka směřuje nebo zda chce vědět jen všechny okolnosti, možnosti…… pak je otázkou, aby odpovídajícího v daný moment vůbec všechny souvislosti napadly. Další věcí je zda mohou hrát nějakou roli drobné nepřesnosti v otázce jako např. v této otázce – „nevrátí klíče k nemovitosti, která mu přestala patřit“. Pokud mu nemovitost přestala patřit určitě nebude klíče vracet, ale odevzdávat nebo předávat …. určitě ne vracet, pokud samozřejmě v otázce nechybí část příběhu, který by vysvětloval proč je napsáno vracet a nikoliv předávat. Tyto drobné nepřesnosti však mohou mít často zásadní vliv na posouzení odpovědi, a to si bohužel lidé často neuvědomují.

klobasnik

Muffz:
Dík za reakci. Vím, opatrnosti není nikdy dost. Nicméně ptám se proto, že podle zákona jsou každé klíče automaticky součástí nemovitosti.

Zajímá mě např. situace, kdy byli majitelé nemovitosti 2, oba s klíčem, a nyní je majitel 1 a ten druhý je odmítne na mou výzvu předat. Výměna zámku je samozřejmost, jde mi o to, jestli může stát zakročit na mou obranu (jinak než odložením případu). Jste si jistý, že je to „jen“ přestupek / krádež?