Rokio

Bylo by trestné, pokud bych podplácel lidi, aby volili Petra Pavla?

Protože jsou volby rovné (každý hlas má stejnou váhu), tak bych se zaměřil na dělníky, bezdomovce a jiné chudé lidi, kteří chodí do hospody na nádraží a do „krmelce“, což je hospoda 4. cenové kategorie nedaleko od nádru. Těm bych koupil pár piv za to, aby hlasovali pro Pavla.

Hrozilo by mi za to vězení?

Nejsem rozhodnutý tohle udělat. Jenom to zvažuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Jednak je to trestné a dále předpokládám, že jsou přemýšliví, pivo by vzali a tohoto podivného generála stejně nevolili. Jak bys to chtěl kontrolovat?

Další odpovědi
cappuccino

Rokio, porad o sobe pises, jaky jsi cisty, bezuhonny clovek. A ted bys chtel manipulovat volby? Proc by lidi meli volit Pavla jenom proto, ze ty to tak chces?
Co kdyz to ti ostatni chteji uplne jinak?

Alesh

Zkus rozdávat koblihy, to je legální, a na prosťáčky to funguje. 😁

magorvkleci

Trestní zákoník 40/2009 Sb.
§ 351 Maření přípravy a průběhu voleb a referenda
…kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s výkonem volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu poskytne, nabídne nebo slíbí finanční, majetkový nebo jiný obdobný prospěch, aby volil nebo hlasoval v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle…
…bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

Ametyst

Ušetříš sebe i jiné trapností a problémů, když nebudeš nikoho uplácet. Lidé třeba ani k volbám nepůjdou, protože mají propadlou občanku. Když má každy hlas stejnou váhu, nemůžeš přece ten svůj násobit!

petrph

Ono je toho víc.

  1. Jasně že to je trestný, § 351Maření přípravy a průběhu voleb a referenda, se sazbou šest měsíců až tři léta.
  2. Jenže, potom by se taky mohl rozhodnout Ústavní soud, že takové zmanipulované volby zruší a budou se muset dělat znova (to záleží na tom, v jakém měřítku)
  3. Ale ještě je tu jedna věc, pokud by ses rozhodl ty lidi nikoliv podplácet, ale i jen mezi nimi propagovat jednoho kandidáta, tak pro tebe bude platit ustanovení Zákona č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky,

§ 38a Volební kampaň vedená registrovanou třetí osobou
A tam je napsáno, že i pro takovou propagaci se musíš zaregistrovat u příslušného úřadu a uvést tam svoje náklady té své propagace . Při nesplnění, mastná pokuta