zjentek

Bude televizor využitý coby monitor topit více než samotný monitor?

Když použiju BTV místo monitoru, tak si tím v místnosti zřejmě také řádně přitopím, nebo ne?

Keplere a jak si vysvětlit, že moje telka (kterou hodlám využít coby monitor) má spotřebu 75W pří úhlopříčce 23"? Přece jen rozdíl mezi našima TV je skoro čtvrt metru v úhlopříčce… ?

TV zde:
https://www.phi­lips.cz/c-p/23HF5474_10/lcd-monitor-23-palec-58-cm/specifications
http://downlo­ad.p4c.philip­s.com/files/2/23hf54­74_10/23hf5474_10_pss_ces­cz.pdf

Odpovědi
Dochy

Obecně nelze říci, záleží na konkrétním typu. Ale je to dost pravděpodobné. (I když teď ta část co k monitoru přidává navíc funkce pro příjem signálu nemusí ke spotřebě nijak významně přispívat)

Kepler

Jestli bude mít úhlopříčku podstatně větší než monitor, tak teoreticky ano. Já používám LED televizor 32" a ten má spotřebu nějakých 80 W, takže to je jako prdnutí do varhan. Aby si řádně přitopil, musel bys mít plazmu.

Tak jsi mně nahlodal, že jsem se na tu svou spotřebu podíval – je to dokonce 31W! Asi je to tím, že máš starší typ a dřív ještě nebyly tak účinné LED diody jako dnes.

Roman71

Pokud máš na mysli LED TV, tak ta topí méně než plazma (která už se nevyrábí), a LED televizí místnost nevytopíš, ani kdyby jela nonstop. Aby mohla telka aspoň trochu fungovat jako radiátor, musela by to být uhlopříčka 50 palců a víc, a k tomu si na ní denně pouštět smyčku záběru do plápolajícího krbu :)

Mimochodem, takový dobře vytížený počítač dokáže na nohy pod stolem vyrobit více tepla než svítící televize 😉

mzm

Kepler, dřív se LCD podsvěcovaly zářivkami. Možná proto měly větší spotřebu.

Dochy

zjentek/Kepler:
Bacha pánové. To ve specifikaci je zpravidla maximální spotřeba (nutné znát zejména když se připravuje infrastruktura), nikoli skutečná provozní spotřeba. Tu pak ovlivní i to jaký jas zvolíte a v některých případech i jaká scéna se zobrazuje…

K čemu by jmenovitý příkon byl zapotřebí: např. sál s více podobnými monitory (třeba i sestavená monitorová stěna) – napájení/jištění, návrh klimatizace apod.