čup

Bude hořet technický líh nebo ethanol z čerpací stanice v petrolejových kamnech?

Nejlepší odpověď
Drap

Hořet bude, problém je v tom, že kamna na to nejsou stavěna a lehce může dojít k výbuchu. Osobně bych to nezkoušel.

Další odpovědi
cochee

Já petrolejová kamna neznám, ale na tvou otázku si dovolím s celkem vysokou jistotou odpovědět, že ne. Kamna na tekutá paliva jsou konstruována vzhledem k fyzikálně-chemickým vlastnostem daného paliva, mezi tyto vlastnosti můžou patřit: hustota, viskozita, bod vzplanutí, těkavost atd. Moji prarodiče měli naftová kamna, tehdy jakožto děcko jsem tomu nerozuměl, ale nyní jako dospělý (a ještě se ždibcem vzdělání v chemickém směru) vím naprosto jistě, že naftová kamna se musí živit naftou a nikoliv třeba benzínem, v tomto konkrétním „pokusu“ by dokonce docela jistě šlo o hubu…

aliendrone

No, viděl jsem už petráky předělané na motorový či kuchňský olej, ale líh… to bych měl docela zahnědlou čiernou bielizeň, je VELMI těkavý. Pokud by se něco potento, tak si lihové výpary moc nezadají s účinností benzínových výparů, však se poptej domácích alchymistů (Kepler jistě bude znát podrobnosti! ;) :D), jak to někdy dopadá, když pálí kořku – to ti klidně spadne na hlavu barák! :)

Kryšpín

Ethanol v kamnech, předem zavolat hasiče, záchranku, černé barony a požádat sousedy o dočasné vystěhování.

mosoj

Cenově by ti to stejně cenově silně nevycházelo. Jedině že by jsi E85 kradl. Navíc to není jenom líh.
Jediné co vím, vím že nafťáky spolehlivě fungovaly na letecké palivo PL 4 (LRX) do proudových motorů. Ani jeden lampasák nevybuchl.

aliendrone

mosoj>>> Jo, máš pravdu. Petráky (nafťáky) fungují na „normální“ petrolej stejně, jako na ten letecký. Akorát se tolik nezasviní, normy na čistotu leteckého paliva jsou o dost vyšší. :)