bratr mého přítele si od nás půjčil auto, které mu bylo ukradeno, tedˇtvrdí, že je to náš problém

půjčili jsme mu auto dobrovolně, on to nahlásil na policii a podle jeho právníka se zachoval správně a tím pádem nám nic nedluží.Není důležité kolik to auto stálo, ale jakou mělo pro nás hodnotu. Tvrdí, že jsme měli s tím počítat, že když půjčujeme auto tak může být ukradeno. nechce se s námi v žádném případě vyrovnat, podle jeho právníka nám není nic dlužen. Chtěla jsem se zeptat zda je jeho postoj vůči nám právně v pořádku. Děkuji.

Nejlepší odpověď
fcoop

Jak je to dalece právně v pořádku,to netuším,ale lidsky je to na Facku Ukrutňačku.

Další odpovědi
Kric.ouwner

Právně by to v pořádku být mělo protože se jedná o věc ve vašem vlastnictví , jiné by to bylo kdyby jste sepsali smlouvu kde by se psalo co by kdyby , to je stejné jako když vám ukradnou auto které jste si půjčila v autopůjčovně nechají si jen zálohu které není často ani zdaleka 1/4 ceny auta a zbytek si řeší oni , ale to máte individuální protože dobrý právník dělá divy .....

Alesh

Samozřejmě, že jeho postoj je správný, pokud tedy na tom nenesl nějaký svůj díl viny (např. že by auto nezamkl apod.). Že měl zrovna klíčky od vašeho auta v kapse z něho přeci nedělá viníka či spolupachatele, totéž se mohlo stát i vám. Viníkem je pouze a jen zloděj a vůči němu máte právo uplatňovat svoje nároky (samozřejmě pokud bude dopaden). Na krytí škod způsobených na autě slouží pojistky. Celé je to samozřejmě oboustranně nepříjemná situace (jak pro vás, tak pro toho bratra), každopádně vztek můžete mít tak akorát na toho zloděje a na sebe, že jste si auto nepojistili.

venkovan

Na tento příběh platí přísloví: Co nechceš mít, to půjč.
Snad se neprokáže, že auto nezapomněl zabezpečit – to by bylo na něm s plnou parádou. Či, zda někým nebyl domluven. I to se stává.
Ale jinak – půjčovat auto i v rodině které není pojištěno není moc moudré. Ale asi pro pořádek by bratr měl trochu finančně pomoci. Nicméně, pokud auto je psáno na bratra toho bratra, tak ať si to rodina vyřeší sama, raději se do toho nevstupovat.
Pokud jste si auto koupili ze společných peněz tam už asi bude právo si své říci.
Pro příště už budete opatrnější. Ono někdy je lepší ztratit kus majetku než dobré přátelé. A to si musíte zvážit.